PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Famur zwiększa zyski i przychody

Autor: wnp.pl (DC)
01-09-2011 05:36

Zysk netto grupy Famur w pierwszym półroczu 2011 r. wyniósł 56,6 mln zł i był wyższy, niż w tym samym okresie roku 2010, kiedy był na poziomie 31,8 mln zł.

Przychody Grupy w pierwszym półroczu 2011 r. wyniosły 403 mln zł, w tym samym okresie roku 2010 przychody wyniosły 246,7 mln zł – to wzrost o 63 proc (156,3 mln zł). Sprzedaż krajowa miała wartość 330 mln zł (81,9 proc. wartości sprzedaży). Sprzedaż eksportowa Grupy Famur wyniosła ponad 18,1 proc. przychodów a w wartościach nominalnych przekroczyła 72,9 mln zł.
Famur informuje, że w okresie pierwszego półrocza 2011 roku sprzedaż Grupy w segmencie maszyn górniczych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 102,8 mln zł tj. o 88 proc. Również obroty w ramach segmentu systemów transportowych, na które składa się sprzedaż przenośników i kolejek wykazała wzrost. Przychody w tym obszarze zwiększyły się o 50,5 mln zł co stanowi ponad 2 krotny wzrost.

Największą dynamiką wykazał się segment usług po wzroście o 351 proc. tj. w wartościach nominalnych o 13,9 mln zł. Przychody w tym segmencie są generowane w głównej mierze przez przejętą strukturę Pemugu. 65,3 mln zł przychodów zostało zrealizowane na pozostałej działalności. Znaczna część obrotów tego segmentu związana jest ze sprzedażą węgla w ramach rozliczenia obligacji wyemitowanych przez Katowicki Holding Węglowy.
Jak napisano w sprawozdaniu zarządu Famur, główne produkty oferowane na rynku krajowym stanowią poszczególne elementy kompleksu ścianowego. Rynek krajowy charakteryzuje się dużą ilością przetargów przygotowywanych przez głównych producentów węgla kamiennego tj. Kompanię Węglową, Jastrzębską Spółkę Węglową oraz Katowicki Holding Węglowy. Przetargi te ogłaszane są zarówno na nowe maszyny i wyposażanie oraz na części zamienne lub remonty i modernizacje.

Pod koniec 2010 i w 2011 na rynku krajowym można było zaobserwować większe zainteresowanie kompleksowymi rozwiązaniami. Producenci węgla zaczęli zgłaszać zapotrzebowanie na całe kompleksy ścianowe a nie na ich poszczególne elementy.

W przypadku kombajnów ścianowych i chodnikowych rynek krajowy przedstawia również pewną cechę charakterystyczną – większość kombajnów produkowanych przez Famur i Remag jest w Polsce dzierżawiona lub leasingowana.

Pozycja oraz funkcjonowanie Grupy na rynkach zagranicznych są ściśle związane z możliwościami rozwoju światowego górnictwa. W ostatnich latach można było zaobserwować na świecie wzrost wydobycia węgla oraz powstanie nowych ośrodków wydobywczych, głównie w Rosji, Indiach i Chinach, co stwarza szanse dla wzrostu eksportu. Zarząd Famur przyznaje, że światowy kryzys spowodował ograniczenie wydatków inwestycyjnych oraz spowodował, iż niektóre inwestycje zostały przesunięte w czasie. W perspektywie długoterminowej wydobycie węgla powinno jednak wzrastać.

Zagraniczni kontrahenci często szukają kompleksowych rozwiązań do uzbrojenia ściany. Z tego też względu wartość kontraktów zagranicznych z reguły znacznie przewyższa wartość kontraktów zawieranych na krajowym rynku.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP