Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Famur wypłaci blisko 300 mln zł dywidendy, jego dwie spółki trafią na Giełdę

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
21-07-2011 23:29
Famur wypłaci blisko 300 mln zł dywidendy, jego dwie spółki trafią na Giełdę

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Fabryki Maszyn Famur podjęło 21 lipca br. decyzję o wypłacie dywidendy w wys. prawie 300 mln zł. Zgodnie z przyjętą uchwałą, dniem nabycia praw do dywidendy będzie 16 sierpnia, a wypłata nastąpi 6 września.

Pierwotnie głosowanie ws. wypłaty dywidendy przez Famur miało się odbyć 30 czerwca br., ale z powodów proceduralnych WZA przerwano i głosowanie ws. dywidendy przełożono na 21 lipca br.
Zarząd Famuru informował, że przerwa w obradach związana jest z zatwierdzeniem przez Komisję Nadzoru Finansowego 29 czerwca 2011 r., prospektów emisyjnych spółek Zamet Industry oraz Polskiej Grupy Odlewniczej, których akcje mają zostać wydane akcjonariuszom Famur S.A. w ramach planowanej wypłaty dywidendy oraz być przedmiotem wniosku o dopuszczenie do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dywidenda Famuru będzie miała wartość ok. 300 mln zł. i będzie się składać z dwóch części: rzeczowej - płatnej akcjami dwóch wprowadzanych na giełdę spółek - Polskiej Grupy Odlewniczej (PGO) oraz Zamet Industry - a także gotówkowej. Zarząd rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,62 zł za akcję.

Część dywidendy wypłacona w akcjach Zamet Industry będzie miała wartość ok. 144,5 mln zł, część dywidendy w akcjach PGO będzie miała wartość ok. 96,3 mln zł. Część dywidendy, wartości 57,8 mln zł, zostanie wypłacone w gotówce z przeznaczeniem na podatek od dywidendy wypłaconej w akcjach.

Łączna wartość dywidendy - niemal 300 mln zł - to znacząca część (ponad 88 proc.) zysków Famur SA za lata 2006-2010.

Po debiucie PGO i Zamet Industry te dwie spółki oraz Famur SA będą mieć taki sam akcjonariat. We wszystkich trzech podmiotach większościowy pakiet (71,2 proc.) będzie należał do spółki TDJ.

- Grupy Zamet i PGO to zdrowe, doskonale i niezależnie funkcjonujące oraz szybko rozwijające się podmioty. Ich upublicznienie pozwoli akcjonariuszom na dywersyfikację portfela, przy jednoczesnym podwyższeniu płynności walorów. Prowadzony przez nas proces jest zaplanowany tak, aby był maksymalnie przejrzysty i korzystny dla akcjonariuszy. Mam nadzieję, że w tym nowatorskim procesie kapitałowym staniemy się wzorem dla innych spółek notowanych na GPW - przekonuje Ireneusz Tomecki, wiceprezes zarządu Famur SA.

Głównym celem podziału Grupy Famur jest koncentracja Famur SA na działalności w zakresie produkcji maszyn górniczych. Upublicznienie wyodrębnionych grup kapitałowych pozwoli na uzyskanie rzeczywistej wyceny rynkowej poszczególnych spółek. Będą one miały możliwość przeprowadzania nowych emisji akcji i pozyskiwania finansowania na konkretne przedsięwzięcia rozwojowe. Ponadto, wydzielone grupy kapitałowe zyskają dodatkowe zdolności akwizycyjne i kredytowe.

NA GIEŁDZIE

Fabryka Maszyn Famur SA [FMF]

kurs:

4.08 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna


GPW [GPW]

kurs:

43.02 PLN 0.43 (1.01%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP