Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Famur spodziewa się zwiększenia inwestycji w polskim górnictwie

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
16-10-2008 09:58
Famur spodziewa się zwiększenia inwestycji w polskim górnictwie

Spodziewamy się znacznego zwiększenia zamówień z rynku polskiego i chcemy się do tego dobrze przygotować - mówi Tomasz Jakubowski, prezes grupy Famur.

Grupa Famur coraz większy nacisk kładzie na rozwój eksportu. Czy to oznacza spadek zainteresowania rynkiem polskim?
- Od kilku lat systematycznie zwiększamy udział eksportu w produkcji Grupy Famur. W chwili obecnej jest to już około połowa zamówień. Za najbardziej perspektywiczne uważamy rynki azjatyckie - głównie Chiny - które deklarują wzrost wydobycia do ok. 3 mld ton rocznie. Szybko rozwija się także górnictwo rosyjskie i ukraińskie, które powoli odbudowuje swoją pozycję sprzed lat. Nie można zapominać o Czechach, które dla Famuru są bardzo ważnym rynkiem.

Polskie górnictwo doszło do punktu przełomowego. Od lat pokutowała w społeczeństwie myśl, że jest nieopłacalne, że trzeba do niego dopłacać i nie ma przyszłości. Obecnie wszyscy potwierdzają, że to właśnie na nim opiera się bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. To oznacza, że musi nastąpić wzrost inwestycji w górnictwie. Przypomnę, że zdaniem Ministerstwa Gospodarki do roku 2015 poziom inwestycji w górnictwie szacuje się na ok. 19,5 mld zł. Spodziewamy się znacznego zwiększenia zamówień z rynku polskiego i chcemy się do tego dobrze przygotować. Rozpoczęliśmy rozbudowę fabryki Famur, co pozwoli nam na produkcję maszyn i urządzeń nowej generacji. Inwestycja ta może nawet przekroczyć 200 mln zł. Modernizowany zakład zostanie wyposażony w innowacyjne technologie, z których część będą stanowiły nowatorskie i unikatowe rozwiązania zaprojektowane specjalnie na nasze potrzeby. Także z myślą o polskim rynku powołaliśmy Polskie Centrum Techniki Górniczej, koncentrujące się m.in. na rozwoju wszystkich elementów związanych z elektroniką, a w więc sterowania, monitorowania i zapobiegania awariom.

W polskim górnictwie wciąż zdarzają się wypadki śmiertelne, więc oczywistym jest, że trzeba pracować nad ciągłym podnoszeniem bezpieczeństwa pracy. Między innymi w tym celu, opracowaliśmy rozwiązanie "e-kopalnia", które umożliwia nadzór nad procesami zachodzącymi w kopalni a także bieżące monitorowanie stanu maszyn, wpływające na wzrost ich wydajności. Dzięki rozbudowanemu systemowi geosejsmicznemu, "e-kopalnia" pozwala również na stały monitoring zagrożeń geologicznych poprawiając tym samym bezpieczeństwo górników.

Mówi Pan o dużych środkach planowanych na inwestycje. Ale te pieniądze mogą się nie znaleźć, już wiadomo, że tegoroczne plany inwestycyjne spółek węglowych nie zostaną zrealizowane...

- To kwestia odpowiednich instrumentów finansowych, spółki węglowe mogą pozyskać niezbędne środki m.in. z giełdy czy emisji obligacji. Wiele zależy także od otwartości na ważne instrumenty finansowe zarówno spółek węglowych jak i producentów maszyn i sprzętu. Z pewnością kopalnie muszą prowadzić większe wydobycie przy mniejszych kosztach. Polskie górnictwo ma przed sobą około 20 lat świetnych perspektyw. Zasoby operacyjne ocenia się na 15 mld ton, to pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość.

Rozmawiał: Dariusz CiepielaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP