PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Famur sfinalizował przejęcie Famaku

Autor: WNP.PL
28-11-2014 09:35

Famur na mocy umowy z dnia 27 listopada 2014 roku nabył za 69,1 mln złotych pakiet kontrolny w Famak SA. Tym samym Grupa Famur rozszerzy skalę prowadzonej działalności o obszar systemów przeładunkowych i suwnicowych.

Famur planuje wesprzeć budowę pozycji rynkowej Famak przez dalszy rozwój jej produktów i zwiększanie udziału w rynku. Docelowo grupa zamierzać zbudować - wokół przejmowanej spółki - podmiot Famur Fugo Famak, który w pełni zintegruje działalność w obszarze górnictwa odkrywkowego i przeładunku.
- Akwizycja Famak pozwoli Grupie Famur na zdecydowany i szybki rozwój nowych segmentów działalności związanych z energetyką i przeładunkiem. Długoletnie doświadczenia wykonawcze Famak, poparte licznymi referencjami i własnym biurem projektowym, pozwolą przy wsparciu Faur na dynamiczny rozwój tej spółki - szacuje Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Famak od 1 października 2014 roku jest zarządzany przez długoletniego prezesa Famuru - Waldemara Łaskiego.

Spółka zatrudnia 60 technologów i projektantów. W jej portfolio znajdują się między innymi takie realizacje, jak największa na świecie rozładowarka statków o wysokości 70 m (zlokalizowana w porcie w Rotterdamie) czy też największa w Polsce ładowarko-zwałowarka o średnicy około 100 m (działająca w porcie w Gdańsku).

- Nasze rozwiązania znajdują zastosowanie w wielu miejscach na świecie. W ostatnich latach sprzedawaliśmy produkty Famak między innymi do: Norwegii, Holandii czy Bułgarii. Zdecydowana większość układów nawęglania działających w polskich elektrowniach jest naszej produkcji. Obecnie, dzięki wejściu w konsorcjum z firmami Zamet Industry i Famur, wygraliśmy przetarg - o wartości 115 mln złotych - na dostawę, wykonanie montażu oraz uruchomienie urządzeń systemu nawęglania "pod klucz" dla Polimex Mostostal SA dla Elektrowni w Kozienicach. Jest to duże zlecenie, które powiększa nasz backlog wynoszący w tym momencie prawie 160 mln złotych. Strategia Famak SA zakłada realizację kompleksowych projektów o znacznej wartości w formule "pod klucz" - mówi Waldemar Łaski.

TDJ - dominujący akcjonariusz Famuru - w dniu 14 sierpnia 2014 roku przejął kontrolę nad spółką Fugo, która posiada pakiety kontrolne w spółkach Famak, Fugo Odlew i Fugo Projekt. Przejęcie przez TDJ kontroli nad Fugo stworzyło możliwość znacznego wzmocnienia potencjału realizacyjnego Famur w zakresie maszyn odkrywkowych oraz uzupełnienia zakresu działalności o nowy obszar systemów przeładunkowych i suwnicowych. W dniu 1 września 2014 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy spółkami Grupy TDJ, na mocy którego Zarząd Famur postanowił rozszerzyć swój obszar biznesu o systemy przeładunkowe i suwnicowe oraz zintegrować go z obecnie prowadzoną działalnością na rynku maszyn i systemów odkrywkowych. Jednym z postanowień listu intencyjnego było również przejęcie przez Famur kontroli nad Famak .

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP