PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Famur przejmuje Kopex, celuje w zagranicę i przygląda się PGG

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-04-2016 06:18
Famur przejmuje Kopex, celuje w zagranicę i przygląda się PGG
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Na górniczym zapleczu uważnie przyglądają się procesowi tworzenia Polskiej Grupy Górniczej. Firmy okołogórnicze mają już dość niestabilności i czekają na decyzje, które uruchomią proces restrukturyzacji w polskim górnictwie.

17 marca br. spółka celowa TDJ SA podpisała z większościowym akcjonariuszem Kopex SA umowę warunkową ws. przejęcia kontroli nad większościowym pakietem akcji Kopeksu.
- Podpisanie przez TDJ umowy to ważny, ale tak naprawdę dopiero pierwszy krok w kierunku konsolidacji. Na tym etapie jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby dokładnie określić ramy czasowe, w jakich ten proces będzie przebiegać - powiedział portalowi wnp.pl Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famuru. - Jednak z uwagi na aktualną sytuację rynkową w interesie obydwu podmiotów jest to, by proces ten przebiegał możliwie jak najszybciej. Musimy jednak pamiętać, że finalizacja umowy obwarowana jest kilkoma warunkami. Pierwszym, niezwykle istotnym elementem jest uzyskanie zgodny Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przeprowadzenie transakcji.

I tak 21 kwietnia br. spółka zależna TDJ SA, dominującego akcjonariusza Famur SA, złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Kopex SA.

Uzyskanie zgody UOKiK jest jednym z warunków koniecznych dla przeprowadzenia procesu konsolidacji branży okołogórniczej, polegającego na integracji Famuru z Grupą Kopex.

Wniosek złożony do UOKiK jest konsekwencją podpisanej 17 marca br. przez spółkę celową TDJ SA i Krzysztofa Jędrzejewskiego umowy warunkowej nabycia przez Grupę TDJ kontrolnego pakietu akcji Kopex SA. Oprócz wyrażenia zgody UOKiK na proces konsolidacji, warunkami przejęcia kontroli nad Kopeksem są: uzyskanie pozytywnych wyników prowadzonego przez TDJ procesu due diligence Grupy Kopex, a także wypracowanie porozumienia z jej obecnymi wierzycielami, którego celem jest stabilizacja źródeł finansowania Kopeksu.

Zapytaliśmy prezesa Famuru o to, jakie rynki zagraniczne będą priorytetowe?

- Zarówno Famur, jak i Kopex przez lata zbudowały silne relacje na rynkach zagranicznych - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Mirosław Bendzera. - Istotnym kierunkiem ekspansji zagranicznej jest rynek wschodni. Jesteśmy mocno zakorzenieni w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, przede wszystkim w Rosji i Kazachstanie. Nasze rozwiązania stosowane są także na Białorusi, Ukrainie, Turcji, Indonezji czy Iranie. Poza tym mamy też dobre relacje w Mongolii, krajach bałkańskich oraz w Ameryce Południowej i Meksyku. Wiemy, że Kopex dobrze radzi sobie w Argentynie, zbudował także przyczółki w RPA i w Australii. Jestem przekonany, że połączenie potencjału eksportowego obu spółek pozwoli na jeszcze szybsze i bardziej efektywne rozwijanie działalności w krajach, w których już jesteśmy obecni oraz na skuteczne wejście na dotychczas nieobsługiwane rynki - podkreślił prezes Bendzera.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


48 630 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP