PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Famur i Fazos pozywają Kopex

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)/PAP
04-01-2010 11:09
Famur i Fazos pozywają Kopex

Spółki Grupy Famur: Famur S.A. i Fazos S.A. złożyły 30 grudnia 2009 roku do Sądu Okręgowego w Katowicach pozwy przeciwko Kopex S.A. i jej spółce zależnej Tagor S.A. dotyczące spłaty roszczeń odszkodowawczych o łącznej wartości ok. 114,35 milionów złotych.

Z powyższej kwoty Fabryka Maszyn Famur S.A. dochodzi bezpośrednio od KOPEX S.A. kwoty 40.261.950 zł tytułem kary umownej przewidzianej postanowieniami umowy o współpracy z dnia 11 stycznia 2008 roku, a Spółka FAZOS S.A. dochodzi od pozwanych solidarnie KOPEX S.A. i TAGOR S.A. łącznie kwoty 74.082.308 zł tytułem odszkodowania.
Wszystkie trzy pozwy dotyczą roszczeń z tytułu niewykonania przez KOPEX S.A. i jej Spółkę zależną umowy o współpracy z dnia 11 stycznia 2008 roku oraz z dnia 5 czerwca 2008 roku, i obejmują roszczenia, o których emitent informował w raporcie bieżącym nr 44/2009 z dnia 5 listopada 2009 roku.

Z uwagi na zakwestionowanie przez KOPEX S.A. i TAGOR S.A. roszczeń wysuniętych przez FAMUR S.A. i FAZOS S.A., opisanych w powołanym wyżej raporcie bieżącym oraz wobec braku jakiejkolwiek merytorycznej odpowiedzi na zgłoszone roszczenia, Emitent i jego Spółka zależna podjęły decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego.

W ocenie Famuru, KOPEX S.A. oraz jej spółka zależna nie wywiązały się z zawartych umów o współpracy z dnia 11 stycznia 2008 roku i 5 czerwca 2008 roku, co uzasadnia dochodzenie zastrzeżonej umową kary umownej oraz szkody poniesionej przez FAZOS S.A. w związku z brakiem realizacji kontraktu na rzecz odbiorcy chińskiego.

Powyższe roszczenia mają związek z niewywiązaniem się spółki Kopex S.A. oraz Tagor S.A. z umów dotyczących dostaw sprzętu na rzecz chińskiego zrzeszenia węglowego Shenhua-Ningxia.

- Zamierzamy konsekwentnie dochodzić naszych praw. Kroki Grupy Famur są zdecydowane, ponieważ uważamy, że umowy zawarte przez KOPEX S.A. winny zostać dotrzymane i zrealizowane, nie zaszły bowiem jakiekolwiek okoliczności uzasadniające niewywiązanie się przez Kopex S.A. z podpisanych porozumień - mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.

Prezes Łaski przypomina, że w styczniu 2008 roku Grupa Famur zawarła ze spółką Kopex S.A. porozumienie o współpracy w celu pozyskiwania zamówień na rynku chińskim. Strony uzgodniły, że będą dążyły do wspólnego oferowania maszyn i urządzeń górniczych, a w przypadku możliwości pozyskania zamówienia strony będą zawierać odrębną umowę konsorcjum. Umowa o współpracy przewidywała równy podział realizacji pozyskanych zamówień.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

19 384 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP