XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ewakuacja załogi kopalni "Zofiówka" po awarii zasilania

Ewakuacja załogi kopalni "Zofiówka" po awarii zasilania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Całą pracującą pod ziemią załogę kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju - 528 osób - wycofano we wtorek nad ranem w rejony szybów po awarii zasilania wentylacji, która spowodowała wzrost stężeń niebezpiecznych gazów. Nikomu nic się nie stało, kopalnia na kilka godzin wstrzymała pracę.

Według informacji rzeczniczki Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Edyty Tomaszewskiej nad ranem w "Zofiówce" stwierdzono zatrzymanie wentylatorów głównych w szybach trzecim i czwartym. Jego powodem okazał się brak zasilania podstawowego i rezerwowego.

Jak poinformowała rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - do której należy "Zofiówka" - Katarzyna Jabłońska-Bajer, przyczyną problemów była awaria na dwóch należących do regionalnego dystrybutora energii liniach przesyłowych, zasilających pięć z sześciu kopalni spółki.

"W dwóch naszych zakładach zadziałały zabezpieczenia, w trzech innych awaria spowodowała wstrzymanie pracy wentylacji. W +Boryni+ i +Jas-Mosie+ trwały one po około 15 minut i nie spowodowały poważniejszych komplikacji, w +Zofiówce+ wentylatory nie pracowały ok. 30 minut" - powiedziała rzeczniczka.

Tak długa przerwa spowodowała wzrost w wyrobiskach stężeń niebezpiecznych gazów, m.in. metanu. Dlatego po wstrzymaniu przewietrzania - przed godziną 4 - zdecydowano o wycofaniu pracujących w "Zofiówce" górników najpierw w rejon przodków, a potem w okolice szybów. Pod ziemię o czasie nie zjechała też poranna zmiana.

Według Tomaszewskiej, sytuacja w "Zofiówce" nad ranem stała się niebezpieczna. Stężenie metanu miejscami wzrosło bowiem do ponad 20 proc., czyli przechodząc przez zakres od ok. 5 do ok. 15 proc., w którym mieszanina tego gazu z powietrzem staje się wybuchowa.

Przywracanie wentylacji i przewietrzanie wyrobisk, gdzie wykryto podwyższone stężenia metanu, trwało w "Zofiówce" do godziny 7. Górnicy zjechali do pracy z ok. godzinnym opóźnieniem. Władze JSW będą analizować, czy przerwa w zasilaniu spowodowała koszty, o których pokrycie mogłyby wystąpić do dystrybutora energii.

Według informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego, poranne awaryjne wyłączenie części sieci 110 kV w rejonie Jastrzębia Zdroju i Zebrzydowic trwało niespełna godzinę. Prócz zakładów JSW, bez prądu pozostawało ok. 20 tys. odbiorców indywidualnych.

Jak powiedziała PAP Ewa Pfutzner z biura prasowego dostarczającej energię firmy Vattenfall, poranną sytuację spowodowały dwa niezależne automatyczne wyłączenia odcinków sieci przesyłowych Moszczenica-Pochwacie i Borynia-Żabiniec. Specjaliści wyjaśniają czy mogły przyczynić się do nich złe warunki atmosferyczne.

Kopalnia "Zofiówka" powstała w latach sześćdziesiątych. Obecnie z sześciu pokładów na jednym poziomie 900 m wydobywa nominalnie ponad 10 tys. ton węgla na dobę. Do kopalni prowadzą jeden szyb wydobywczy, jeden zjazdowy i trzy wentylacyjno-materiałowe. W rejonie zakładu znajdują się bogate złoża węgla do poziomu 1080 metrów.

Do połowy 2013 r. kosztem 180,5 mln zł netto w "Zofiówce" ma powstać nowy szyb, dający dostęp do nowych złóż. Pod koniec lipca podpisano umowę z wykonawcą. Szyb o głębokości 1164 metrów to jedna z największych inwestycji w polskim górnictwie od ponad 20 lat. W uruchomienie nowego złoża JSW zamierza zainwestować do 2018 r. 1,1 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ewakuacja załogi kopalni "Zofiówka" po awarii zasilania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!