Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europo, obudź się, bo świat stawia na węgiel!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-05-2011 00:42
Europo, obudź się, bo świat stawia na węgiel!

Światowa produkcja węgla wzrasta, znaczenie tego surowca dla gospodarki światowej jest coraz to większe - do takich i wielu innych wniosków doszli uczestnicy debaty Górnictwo węgla kamiennego na świecie, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Będzie rosło zapotrzebowanie na węgiel w świecie
Prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, zaznaczył, że węgiel jest podstawowym surowcem energetycznym w świecie. Natomiast Unia Europejska jest trzecim najważniejszym konsumentem węgla. Niemcy czy Wielka Brytania znajdują się w czołówce światowych importerów węgla.

- A zatem owa polityka antywęglowa Unii Europejskiej jest dyskusyjna - zaznaczył prof. Dubiński. W 2010 roku w świecie wydobyto 6,5 mld ton węgla, z czego 800 mln ton przypada na węgiel koksowy. Same Chiny wydobyły w 2010 roku 3,2 mld ton węgla.

Polska wydobywa węgla z roku na rok mniej. Widać na trwałe staliśmy się importerem węgla netto. W 2011 roku import węgla do Polski może wynieść nawet 14-15 mln ton.

A Chiny też stały się importerem węgla netto, choć wydobywają go każdego roku o 178 mln ton więcej. Na koniec roku 2015 Chiny chcą wydobywać 3,8 mld ton węgla!

Chińczycy przy tym nie zwracają uwagi na kwestię emisji dwutlenku węgla. Z kolei w USA rocznie wydobywa się ok. 1 mld ton węgla. Ta produkcja utrzymuje się na stabilnym poziomie.

W Rosji większa część wydobycia, które wynosi ok. 230 mln ton rocznie, jest realizowana w systemie odkrywkowym. Inwestycje w rosyjskim górnictwie rosną, budowane tam są nowe kopalnie.

- Choć w Rosji problemem jest słaba mechanizacja w przemyśle wydobywczym - zaznaczył prof. Józef Dubiński. - Rozwój górnictwa będą napędzać Chiny, Indie, Wietam czy Indonezja. Natomiast w przypadku Unii Europejskiej mamy do czynienia z dekarbonizacją.

Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu zaznaczył, że wszelkie dane wskazują, iż wydobycie węgla kamiennego w świecie będzie wzrastać.

- Przyrost wydobycia w segmencie węgla energetycznego jest dużo większy niż w segmencie węgla koksowego - mówił prezes Podsiadło. - Rola węgla się umocniła. Przy czym 95 proc. stanowi handel węglem realizowany drogą morską. Aż 971 mln ton w 2010 roku, to była masa handlowa realizowana drogą morską. Przy czym Chiny ze znaczącego eksportera węgla stały się jego ważnym importerem. Głównym regionem, gdzie handlowano węglem kamiennym, był region Pacyfiku. Ponad 500 mln ton wyniósł handel węglem w tym regionie w 2010 roku. Natomiast w regionie Atlantyku było to 183 mln ton węgla.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP