Europejskie laboratorium w kopalni KGHM?

Europejskie laboratorium w kopalni KGHM?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnię Polkowice - Sieroszowice (KGHM Polska Miedź SA) odwiedziła w środę międzynarodowa grupa 40 naukowców, którzy mają wybrać lokalizację podziemnego europejskiego laboratorium badań cząstek elementarnych - poinformowała PAP Monika Kowalska, rzeczniczka prasowa KGHM Polska Miedź SA.

Kopalnia Polkowice - Sieroszowice jest na liście siedmiu ewentualnych lokalizacji laboratorium, którego skala jest porównywalna z uruchomionym w ub.r. Wielkim Zderzaczem Hadronów w podgenewskim ośrodku Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

Zainstalowane w takim laboratorium detektory umożliwią naukowcom badanie bardzo rzadkich zjawisk fizycznych np. rozpad protonów, a także właściwości neutrin.

Poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji laboratorium wynika z faktu, że żaden z istniejących obecnie w Europie ośrodków podziemnych nie jest w stanie pomieścić projektowanych detektorów, z których największy miałby zawierać ok. milion ton wody, średni - ok. 100 tys. ton ciekłego argonu, a najmniejszy - 50 tys. ton ciekłego scyntylatora, czyli materiału, który pochłania energię promieniowania jonizującego (np. gamma, beta, promieniowanie neutronowe).

Największe szanse na lokalizację w kopalni Polkowice - Sieroszowice ma detektor ciekło-argonowy. Specjaliści z Wrocławia, Krakowa i Katowic przeprowadzili już nawet wstępne symulacje i pomiary, których wyniki wyglądają bardzo obiecująco.

"Okazało się na przykład, że sól ma wyjątkowo niski poziom naturalnej promieniotwórczości, a to ważny parametr w eksperymentach poszukujących bardzo rzadkich sygnałów, np. cząstek tzw. ciemnej materii" - mówiła rzeczniczka.

Pomiary porównawcze wykonane w istniejących laboratoriach podziemnych w Boulby (Wielka Brytania), Canfranc (Hiszpania) i Frejus (Francja) pokazały, że w kopalni KGHM są zdecydowanie niższe stężenia pierwiastków promieniotwórczych w skałach niż w tych laboratoriach. Nie bez znaczenia jest także to - mówiła Kowalska - że kopalnia znajduje się 950 km w prostej linii od ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, z którego do Polkowic mogłyby być "wysyłane" neutrina. To kolejny argument przemawiający za budową laboratorium SUNLAB (Sieroszowice Underground LABoratory).

Czy nowe, paneuropejskie podziemne laboratorium powstanie w Sieroszowicach, czy też w Caso (Włochy), Pyhasalmi (Finlandia), Slanic (Rumunia) lub po rozbudowie istniejących podziemnych laboratoriów w Boulby (Wielka Brytania), Canfranc (Hiszpania) i Frejus (Francja), okaże się nie wcześniej niż w czerwcu 2010 r. - poinformowała Kowalska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejskie laboratorium w kopalni KGHM?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!