Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europejskie Dni Węgla w Parlamencie Europejskim

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
23-11-2010 05:24

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyły się Europejskie Dni Węgla. Ich celem było zaprezentowanie europejskiego sektora węglowego oraz energetyki, korzystającej z tego paliwa.

Podczas dyskusji rozmawiano m.in. o gwarancji bezpieczeństwa energetycznego w przypadku korzystania z węgla, o jego wpływie na środowisko oraz nowych technologiach, takie jak CCS.
Podczas Dni Węgla odbył się także Okrągły Stół na temat węgla, w czasie którego dyskutowano o roli węgla w przyszłym mixie energetycznym Unii. W dyskusji brali udział m.in. Philip Lowe, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz Dr Hartmuth Zeiß z Vattenfall Europe Mining & Generation.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata, organizowana przez Vattenfall, pt. “Czysty węgiel dla Europy – uruchomienie CCS.“

- CCS jest technologią, która ma niezwykle istotne znaczenie dla ochrony klimatu, przy jednoczesnym zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju – przekonywał dr. Hartmuth Zeiß.

Dodał, że obecnie najważniejszą przeszkodą w rozwoju CCS jest brak odpowiednich ram prawnych oraz wsparcia politycznego.

W czasie dyskusji wiele miejsca poświęcono zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii oraz efektywności kosztowej, które stanowią przesłankę dywersyfikacji różnych źródeł energii. Wiele krajów na świecie zależy dziś - i nadal będzie zależeć - od węgla, a produkcja energii pozostanie głównym sposobem jego wykorzystywania. Aby zmniejszyć wpływ spalania węgla na zmiany klimatu, tak należy rozwinąć technologię CCS, aby można było ją stosować w opłacalny – komercyjny sposób.

Wiele miejsca poświecono także zagadnieniu akceptacji społecznej dla transportu i składowania CO2. Dyskutowano także o potencjale wzrostu efektywności elektrowni i elektrociepłowni, co także pozwoli na redukcję emisji CO2.

Dniom Węgla towarzyszyła wystawa, poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu, bezpieczeństwu i jakości środowiska, akceptacji społecznej oraz nowym technologiom w energetyce.

Z Europejskimi Dniami Węgla związane było Wysłuchanie (public hearing) w Komitecie Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Jacek Piekacz, prezes Vattenfall Poland, wygłosił tam wprowadzające przemówienie poświecone roli węgla w europejskiej energetyce. Jacek Piekacz powiedział, że wyzwaniem dla UE jest umożliwienie jednoczesnego rozwoju gospodarczego i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii, pod warunkiem efektywnego ograniczania emisji CO2 do atmosfery. To bezpieczeństwo dostaw jest oparte w kilku krajach europejskich na węglu. Dlatego konieczne jest wdrożenie technologii CCS, która umożliwi korzystanie z węgla i nieemitowanie CO2. Komercyjna dostępność CCS zależy od działań podejmowanych już dzisiaj – a mianowicie od silnego wsparcia rozwoju fazy demonstracyjnej CCS, zarówno politycznego jak i finansowego, a także zapewnienia odpowiednich ram prawnych dla składowania CO2.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP