Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energia węglowa. Żeby tak za słowami premiera Tuska poszły czyny

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-10-2013 10:49
Energia węglowa. Żeby tak za słowami premiera Tuska poszły czyny
Fot. PTWP

Coraz większe emocje budzi zamysł zakazu ogrzewania domów węglem. Po piśmie górniczej Solidarności do premiera Donalda Tuska skierowano kolejne.

Tym razem pismo do premiera Donalda Tuska wystosowała Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wraz ze Związkiem Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.
W piśmie podkreślono między innymi, że wprowadzenie zakazu spowoduje spadek wydobycia węgla i w konsekwencji również zatrudnienia, co dla regionu śląskiego oznaczać będzie wzrost bezrobocia.

Wskazano przy tym, że wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem spowoduje konieczność przejścia na rozwiązania znacznie droższe. A z tym część polskich rodzin może sobie nie poradzić finansowo.

Zakaz przełoży się też na spadek sprzedaży, co odczują zarówno producenci węgla, jak i budżet państwa, do którego wpłyną niższe wpływy z podatku.

Górnicza Izba przemysłowo-Handlowa oraz Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego wskazują także w piśmie do premiera, że zamiast administracyjnego zakazu ogrzewania węglem, należałoby zintensyfikować działania na rzecz czystych technologii spalania tego surowca, w postaci dofinansowywania zakupu pieców węglowych o dużej sprawności.

Pod pismem do premiera podpisali się: Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i Piotr Rykala, prezes Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.

Wcześniej górnicza Solidarność w piśmie do premiera także wskazywała, że należy zmierzać w kierunku czystego spalania węgla. Podawano przykład Tychów, gdzie przyniosło to oczekiwane efekty.

Związkowcy zaznaczyli, że za smog odpowiada spalanie śmieci. Ludziom brakuje bowiem pieniędzy, więc palą, czym tylko się da.

W środowisku górniczym przypominają słowa premiera Donalda Tuska, jakie padły we wrześniu podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013.

Wówczas premier Tusk powiedział między innymi: „Uznaliśmy, że szanując cele ekonomiczne, szanując potrzebę redukcji emisji gazów, zwłaszcza dwutlenku węgla, będziemy jednak stawiali na węgiel, tak inwestowali w przemysł wydobywczy, w przemysł maszyn gorniczych, aby poprzez nowoczesne technologie ograniczyć emisję dwutlenku węgla, a nie poprzez wykreślanie węgla z naszego miksu energetycznego. Dlatego podjęliśmy decyzję, że odnawialne źródła energii, bardzo potrzebne uzupełnienie dla polskiej energetyki, będą limitowane. Chcemy odnawialnych źródeł energii, ale dla nas kluczowy będzie nadal węgiel kamienny i węgiel brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz łupkowy”.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP