Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Emocje wokół zakazywania ogrzewania węglem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
05-12-2013 12:18
Emocje wokół zakazywania ogrzewania węglem
Fot. PTWP

Kiedyś w Krakowie było ok. 90 tys. palenisk domowych, obecnie jest ich zaledwie ok. 30 tysięcy. Wielu mieszkańców, by zaoszczędzić pali tym, co wpadnie im w ręce.

- Kiedyś w Krakowie było ok. 90 tys. palenisk domowych, obecnie jest ich ok. 30 tysięcy - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl prof. Wiesław Blaschke z Polskiej Akademii Nauk. - Jeżeli zanieczyszczenie powietrza jest większe, to pozostaje pytanie, czy to z racji ogrzewania węglem.
Ano właśnie, najłatwiej znaleźć w węglu kozła ofiarnego. Społeczeństwo ubożeje, wzrastają obszary biedy i ubóstwa, przez co spalane są w piecach różne odpady, w tym plastik, szmaty, czy kawałki opon.

Również prof. Bronisław Barchański z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wskazuje, że wiele osób spala odpady, a poza tym w całej Polsce, w tym i w Krakowie, doszło do gwałtownego rozwoju transportu samochodowego.

Należy więc dokładnie zbadać i przeanalizować to, jakie są rzeczywiste przyczyny zapylenia Krakowa. Przecież skoro obecnie spala się dużo mniej węgla niż przed laty, to nie węgiel jest przyczyną problemu.

Trzeba też pamiętać, że mamy na rynku dostępne kotły krajowej produkcji, z automatycznym zasilaniem stałymi paliwami, w tym z filtrami pyłu. One bez problemu mogą konkurować z kotłami olejowymi pod względem emisji benzo(a)pirenu, lotnych związków organicznych oraz pyłu. Należy walczyć z niską emisją, ale nie z węglem.

Spalanie stałej biomasy, stanowiącej w Polsce podstawowe źródło energii odnawialnej, czy spalanie oleju opałowego i gazu w nieodpowiednich urządzeniach grzewczych jest równie groźne dla środowiska jak spalanie węgla. Rynek węgla opałowego używanego w tzw. małych źródłach w Polsce wynosi ok. 15 mln ton.

Branża sprzedaży węgla osiąga w tym segmencie roczne przychody rzędu 9 mld zł. A producenci węgla nadrabiają kiepskie wyniki sprzedażą sortymentów grubych. Trend jest taki, by zwiększać produkcję tychże sortymentów. Wskazują na to w Katowickim Holdingu Węglowym, czy Kompanii Węglowej.

Niepokoją się zresztą nie tylko producenci i sprzedawcy węgla, ale również producenci nowoczesnych niskoemisyjnych kotłów węglowych.

Na przeszło 13 milionów gospodarstw domowych w Polsce, tylko ok. 50 proc. z nich posiada dostęp do gazu ziemnego. Jednak z tego zaledwie kilkanaście procent wykorzystuje gaz do celów grzewczych z uwagi na względy finansowe. Po prostu wolą węgiel, bo jest najtańszym paliwem.

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP