PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Emocje wokół części górniczych świadczeń: odbierać je, czy nie?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-12-2014 10:35
Emocje wokół części górniczych świadczeń: odbierać je, czy nie?

W raporcie wskazano, że konieczne są zmiany legislacyjne, takie jak m.in. zniesienie Karty górnika, zakończenie wydawania tzw. flapsów, czyli posiłków profilaktycznych, również w formie ekwiwalentu, zniesienie deputatu węgla dla emerytów, itp.

Fot. PTWP

Polskie górnictwo czekają zmiany. Coraz większe emocje budzi kierunek tych zmian. Przedstawiciele strony społecznej i nie tylko oni - wskazują, że ratowanie branży poprzez drenaż kieszeni górniczych skończy się fiaskiem.

11 grudnia Centrum im. Adam Smitha przedstawi raport zatytułowany: Nowoczesne górnictwo - made in Poland.
Wybrane tezy raportu, które trafiły do mediów, już wzbudziły emocje i kontrowersje. Czytaj także: Kopalnie uratuje likwidacja Karty Górnika i zmiana ustawy o związkach?

We wstępie raportu wskazano, że bez daleko idących zmian w zakresie organizacyjnym i kosztowym, polskie kopalnie węgla kamiennego nie mają racji bytu, bowiem nadal będą przegrywać konkurencje z tańszym paliwem z zagranicy. Sztuczne podtrzymywanie wydobycia w nierentownych zakładach, swoiste zmuszanie elektrowni do zakupu polskiego węgla, są działaniami na krótką metę, które z czasem i tak odbiją się na finalnym odbiorcy energii.

W Polsce niemal 90 proc. energii elektrycznej produkuje się z węgla.

W raporcie wskazano, że konieczne są zmiany legislacyjne, takie jak m.in. zniesienie Karty górnika, zakończenie wydawania tzw. flapsów, czyli posiłków profilaktycznych, również w formie ekwiwalentu, zniesienie deputatu węgla dla emerytów, itp.

- Świadczenia te powinny być wypłacane z budżetu państwa jako część świadczeń emerytalnych i powinny zostać wykupione przez państwo - zaznaczał w wywiadzie dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Rząd musi się zdecydować, czy chce, żeby spółki węglowe działały jak normalne spółki prawa handlowego, czy będą też one wypełniać pewne obowiązki socjalne państwa, a takim jest wypłata deputatu węglowego dla emerytów i rencistów. I wówczas wkalkulowane to będzie w ich wyniki finansowe - podkreślił Ziętek.

W raporcie wskazują również, że konieczne jest też wygaszenie wydobycia w części nierentownych zakładów, żeby polskie kopalnie nie skończyły jak polskie stocznie.

W raporcie zaznaczono też, że aby polskie kopalnie były konkurencyjne, potrzebne jest zaplanowanie ich działań zarówno w krótkim, jak i w długim czasie. Nie mogą to być jedynie działania doraźne, jak w przypadku kopalni Kazimierz-Juliusz, gdzie z udziałem premiera gasi się pożar.

W raporcie wskazano między innymi, że konieczne są działania systemowe, w tym przede wszystkim nowa ustawa górnicza na lata 2016-2027 znosząca m.in. archaiczne i nieprzystające do rzeczywistości zapisy Karty górnika i pozwalająca na uporządkowanie kwestii wynagrodzeń, które stanowią obecnie ponad 50 proc. kosztów stałych w branży węglowej. Wynagrodzenie górnika ma ok. 25 składowych, łącznie te sztywne dodatki stanowią około 10 proc. płac ogółem, a tym samym co najmniej 5 proc. łącznych kosztów przedsiębiorstwa.

KOMENTARZE (34)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP