Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

EMAG ponownie został nagrodzony

Autor: wnp.pl (Tomasz Cukiernik)
03-12-2008 15:40

Stworzone w Centrum EMAG "Systemy sejsmiczne do oceny zagrożeń tąpaniami w kopalniach" zdobyły Nagrodę I stopnia w tegorocznej, 36. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

W tym samym konkursie inny produkt autorstwa tej katowickiej jednostki badawczo-rozwojowej - "Modułowa, małogabarytowa, jednoczłonowa rozdzielnica średniego napięcia izolacji powietrznej do pracy w trudnych warunkach środowiskowych” - nagrodzono nagrodą III stopnia.
Zwycięskie „Systemy sejsmiczne do oceny zagrożeń tąpaniami w kopalniach” autorstwa Zbigniewa Isakowa, Marka Dworaka, Bożeny Hersztowskiej, Marka Mokrosza, oraz Ireny Kuciary to nowatorskie systemy monitorowania i prognozowania zagrożeń wstrząsami i tąpaniami w kopalniach głębinowych, pozwalające na lokalizację zjawisk dynamicznych i określenie ich energii a także na ocenę zagrożenia tąpaniami (jednego z najpoważniejszych zagrożeń naturalnych w kopalniach).

Wczesne ostrzeganie pozwala na zastosowanie optymalnej profilaktyki i poprawia bezpieczeństwo załóg górniczych pracujących w warunkach dołowych. Dotychczas do oceny stanu zagrożenia tąpaniami stosowano systemy starej generacji (z analogową transmisją sygnałów), które z powodu małej dynamiki rejestracji i przetwarzania uniemożliwiały właściwą rejestrację i przetwarzanie zjawisk sejsmicznych w szerokim zakresie ich energii – od bardzo słabych do bardzo silnych. Oprogramowanie systemów nie pozwalało ponadto na automatyczne przekazywanie rejestrowanych danych dla celów kompleksowej oceny zagrożeń.

W systemach opracowanych w Centrum EMAG zastosowano nowe metody monitorowania stanu górotworu, wykrywania oznak stanu zagrożenia oraz jego sygnalizowanie. Rozwiązanie może być stosowane we wszystkich kopalniach węgla kamiennego i brunatnego na świecie.

"Modułowa, małogabarytowa, jednoczłonowa rozdzielnica średniego napięcia izolacji powietrznej do pracy w trudnych warunkach środowiskowych” autorstwa Marka Hefczyca, Juliana Wosika oraz Piotra Wojtasa jest przeznaczona do pracy w środowisku zapylonym i o podwyższonej temperaturze. Stosowane dotychczas urządzenia tego typu charakteryzowały się niskim stopniem osłony IP i nie gwarantowały personelowi obsługującemu ochrony przed łukiem elektrycznym oraz przed pośrednimi skutkami występowania wewnętrznego łuku elektrycznego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP