XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksport węgla załamał się mimo dobrej koniunktury

Eksport węgla załamał się mimo dobrej koniunktury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnie nie przygotowały się na eldorado i nie nadążają z podażą. Czarne paliwo na świecie bije rekordy cenowe, a eksport Węglokoksu zmalał o 37 proc.

Katowicki Węglokoks, państwowa spółka będąca największym polskim eksporterem węgla, zanotował po trzech kwartałach rekordowy 37-procentowy spadek sprzedaży zagranicznej - do 7,9 mln ton (z czego 6,5 mln ton węgla energetycznego i 1,4 mln ton koksowego) - poinformował "Puls Biznesu".

- Spadek wyniósł 4,6 mln ton w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - przyznaje w dzienniku Jerzy Galemba, kierownik działu analiz rynkowych w Węglokoksie.

Zarząd spółki, którym od czerwca kieruje Piotr Kozioł, szacuje, że w całym 2007 r. ulokuje ona za granicą około 11 mln ton. W ubiegłym roku sprzedała 15,3 mln ton, a w poprzednich latach po 18-20 mln ton. - Przyczyną tego stanu jest zmniejszająca się podaż węgla ze strony polskich kopalń - mówi w "PB" Jerzy Galemba.

Kopalnie borykają się z wydobyciem dobrych gatunków, ze względu na warunki geologiczne i nieprzygotowanie frontu robót w poprzednich latach. - Kilka miesięcy temu zwracałem uwagę, że ceny węgla na świecie wzrosną, a eksport drogą lądową będzie bardzo opłacalny. Pech chciał, że pojawiły się problemy z wydobyciem w kilku kopalniach odpowiednich gatunków, w rezultacie tracimy szansę na dobry biznes - mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Na światowym rynku wciąż brakuje węgla, m.in. z powodu wzmożonego popytu w Chinach i Indiach. Dlatego ceny poszybowały w tym roku ostro w górę, do ponad 120 USD za tonę.

Węglokoks nie ukrywa, że z powodu trudności z pozyskaniem węgla ma problem z realizacją niektórych kontraktów. W ostatnich trzech kwartałach najmocniej spadły jego dostawy na rynek brytyjski. Konkurencję robią mu tam dostawy rosyjskie. Spadek sprzedaży zapewne przełoży się na przychody spółki. Dlatego jej szefowie przymierzają się do importu węgla, ale na to muszą mieć zgodę resortu gospodarki - wyjaśnia "Puls BIznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksport węgla załamał się mimo dobrej koniunktury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!