PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert Instytutu Sobieskiego: górnictwu potrzeba działań strukturalnych, a nie doraźnych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-01-2015 11:32
Ekspert Instytutu Sobieskiego: górnictwu potrzeba działań strukturalnych, a nie doraźnych
Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

Mateusz Kędzierski, ekspert Instytutu Sobieskiego, zaznacza, że problemy sektora górnictwa węgla kamiennego narastają od lat. Dla niektórych polityków kryzys w Kompanii Węglowej stanowił jednak zaskoczenie.

Mateusz Kędzierski, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarach energetyki i gospodarki, wskazuje, że na dramatyczną sytuację polskiego górnictwa węgla kamiennego wpływ miały: globalne trendy, czyli spadek cen węgla na światowych rynkach (na poziomie ok. 40 proc. od 2011 roku), ale także czynniki, o których decydowano w kraju - polityka inwestycyjna, polityka handlowa (kwestia ochrony rynku przed importem subsydiowanego węgla z zagranicy), polityka zarządcza (struktura podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa, struktura zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze) czy wreszcie sama polityka energetyczna państwa uwzględniająca rolę węgla kamiennego jako podstawowego surowca energetycznego dla polskiej elektroenergetyki.
Mateusz Kędzierski zaznacza, że racjonalna polityka gospodarcza zakłada odpowiednie wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi (w przypadku Polski na poziomie krajowym i unijnym) w celu zapewnienia danemu sektorowi jak najlepszej pozycji konkurencyjnej, pozwalającej na elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki zewnętrzne (będące poza polem oddziaływania państwa i kontrolowanych przez nie podmiotów gospodarczych). W przypadku sektora górnictwa węgla kamiennego, z przynamniej kilku powodów, nie sposób uznać prowadzonej przez właściciela polityki za racjonalną.

Po pierwsze - zaznacza Kędzierski - rząd nadal nie dookreślił roli węgla kamiennego w polskiej energetyce w perspektywie 2030 czy 2050 roku (poza ogólnymi wytycznymi dotyczącymi utrzymania węgla jako podstawowego surowca energetycznego).

Dotychczas ograniczał swoją politykę do odpowiedzi na kolejne zmiany w polityce energetyczno-klimatycznej UE, nie wykazując jednocześnie głębszej wizji ani strategii (czego najlepszym przykładem jest tryb formułowania stanowiska Polski na ostatni październikowy szczyt unijny).

Niewątpliwie - podkreśla Kędzierski - istnieje potrzeba opracowania szczegółowego planu wykorzystania krajowych zasobów węgla kamiennego, połączonego z budowaniem technologii i zasobów wiedzy, opartych o ten surowiec.

Po drugie, nie przeprowadzono niezbędnych zmian w górnictwie węgla kamiennego w najdogodniejszym okresie, czyli czasie wysokich cen węgla na światowych rynkach.

Wówczas należało dokonać restrukturyzacji – zmian w strukturze własności, zmian w polityce zatrudnienia i polityce płacowej, wypracowując nowy pakt społeczny ze stroną pracowniczą (oparty na dookreśleniu roli węgla kamiennego w polskiej elektroenergetyce oraz przedstawieniu schematu i harmonogramu niezbędnych inwestycji oraz zmian organizacyjnych). Inwestycje oraz wizja rozwoju stały się szczególnie potrzebne w kontekście podjętej w grudniu 2010 r. przez Radę Unii Europejskiej na wniosek Komisji Europejskiej Decyzji w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla (2010/787/UE). Skutki tego dokumentu były omawiane w Polsce już w 2011 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP