XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksperci: w Budryku należy bezzwłocznie wznowić wydobycie

Eksperci: w Budryku należy bezzwłocznie wznowić wydobycie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Specjaliści analizujący stan zagrożenia pożarowego w kopalni Budryk, gdzie od 38 dni trwa strajk okupacyjny, uważają, że aby zapobiec narastaniu niebezpieczeństwa, należy bezzwłocznie wznowić wydobycie.

Jeśli jednak wznowienie wydobycia okaże się niemożliwe - ze względu na stanowisko okupujących kopalnię górników lub przeszkody techniczne wynikające np. z zaciśnięcia wyrobisk przez górotwór - kopalnia powinna być przygotowana na odcięcie zagrożonych rejonów specjalnymi tamami.

O szczegółach ustaleń obradującego we wtorek po południu kopalnianego zespołu do spraw zagrożeń pożarowych, poinformowała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), do której od początku stycznia należy kopalnia Budryk.

Zdaniem ekspertów, w rejonach dwóch czynnych przed rozpoczęciem strajku ścian wydobywczych kopalni - mimo prowadzonej profilaktyki przeciwpożarowej - utrzymuje się podwyższony stan zagrożenia pożarowego.

Wynika to z postępującego w ścianach procesu tzw. samozagrzewania węgla wystawionego na długotrwały kontakt z tlenem. Proces ten zachodzi zbyt wolno, by zagrażać niebezpieczeństwem pożaru podczas normalnego postępu ściany. Niebezpieczeństwo znacznie jednak wzrasta podczas dłuższych przestojów w wydobyciu.

Dlatego standardowym sposobem minimalizowania tego typu zagrożenia jest prowadzenie w ścianach normalnego wydobycia. Jak ocenili eksperci, węgiel w Budryku nie jest urabiany już na tyle długo, że wznowienie wydobycia może nie wystarczyć, by zmniejszyć zagrożenie.

Z dotychczasowych doświadczeń kopalni wynika, że osiąganie przez węgiel tzw. temperatury krytycznej trwa tam stosunkowo długo. Potem jednak proces samozagrzewania węgla gwałtownie przyspiesza, aż do wystąpienia pożaru endogenicznego objawiającego się m.in. wysoką temperaturą i zmianą składu atmosfery.

Do tej pory na wznowienie wydobycia nie pozwalali protestujący, którzy powoływali się na analizy ratowników górniczych. Zdaniem komitetu strajkowego, postępujące w Budryku samozagrzewanie węgla zachodzi na tyle powoli, że do wystąpienia pożaru powinno upłynąć jeszcze kilkanaście dni.

Przywrócenie wydobycia może dodatkowo odwlec się w czasie wskutek zachodzącego w niepracującej kopalni zjawiska zaciskania wyrobisk pod naporem górotworu. Wg dyrekcji Budryka, zmniejsza się przekrój m.in. wyrobisk w okolicach ścian. Dlatego zanim ruszy wydobycie, konieczne mogą okazać się długotrwałe prace przygotowawcze.

Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia tych ograniczeń, eksperci zalecili, by dyrekcja kopalni rozpoczęła przygotowania do odizolowania rejonów ścian specjalnymi tamami odcinającymi dopływ do nich tlenu.

Otamowanie ścian to standardowy sposób gaszenia zaistniałego już pożaru endogenicznego, będącego następstwem samozagrzania węgla. Krok ten zwykle traktowany jest jako ostateczność, wyłącza bowiem z użycia ściany na wiele tygodni, co przekłada się bezpośrednio na straty kopalni.

Specjaliści zalecili też dyrekcji kopalni, by uzyskała od ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (CSRG) opinię dotyczącą lokalizacji i sposobu budowy tam izolacyjnych związanych z izolacją ścian. Kopalnia powinna też być przygotowana na przetransportowanie koniecznych do budowy tam materiałów.

W pracach kopalnianego zespołu do spraw zagrożeń pożarowych uczestniczą naukowcy z Politechniki Śląskiej, Głównego Instytutu Górnictwa, Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach oraz CSRG i JSW. Jeszcze w tym tygodniu eksperci mają opracować plan ewentualnego zamknięcia rejonów ścian - w oparciu o opinię CSRG.

tutaj galeria zdjęć ze strajku
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: w Budryku należy bezzwłocznie wznowić wydobycie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!