XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksperci: budowa nowych mocy musi iść w parze z udostępnianiem złóż węgla

Eksperci: budowa nowych mocy musi iść w parze z udostępnianiem złóż węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez budowy nowych mocy wytwórczych w energetyce za kilka lat Polska stanie się importerem energii - ostrzegają eksperci. Wskazują, że niezależnie od rozwoju energetyki odnawialnej i jądrowej, inwestycjom w elektrowniach musi towarzyszyć udostępnianie nowych złóż węgla: kamiennego i brunatnego.

O perspektywach energetyki opartej o paliwa stałe rozmawiali w środę w Katowicach naukowcy oraz przedstawiciele górnictwa i energetyki. Byli zgodni, że mimo stopniowego zwiększania się udziału innych nośników energii, węgiel na wiele lat pozostanie podstawą wytwarzania energii w Polsce. Wyzwaniem są natomiast ekologiczne technologie korzystania z niego.

Według różnych szacunków, w ciągu najbliższych kilkunastu lat zużycie energii elektrycznej w Polsce może wzrosnąć o ok. 40-50 proc. W związku z tym najdalej w ciągu 15 lat trzeba wydać ok. 50 mld zł na budowę nowych mocy i modernizację starych elektrowni. Plany zakładają budowę elektrowni jądrowej oraz - zgodnie z dyrektywami UE - zwiększenie udziału energii odnawialnej do ok. 20 proc. Udział węgla, z którego wytwarza się dziś ok. 95 proc. polskiej energii, zmaleje, ale i tak surowiec ten będzie dominował.

Według prof. Zbigniewa Kasztelewicza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Polska powinna rozwijać m.in. energetykę opartą na węglu brunatnym, decydując się na budowę kopalni tego surowca w okolicach Legnicy, gdzie istnieją olbrzymie, udokumentowane złoża. Mogłoby powstać tam nowe, największe w Europie zagłębie węgla brunatnego. Czas budowy szacowany jest na 15-20 lat; aby sprostać zapotrzebowaniu, decyzje o budowie musiałyby zapaść szybko.

"Kopalnia w Legnicy mogłaby wydobywać ok. 60 mln ton węgla rocznie, a więc mniej więcej tyle, ile wynosi dzisiejsze polskie wydobycie węgla brunatnego. Dzięki temu można uzyskać ok. 9 tys. megawatów energii" - powiedział profesor. Poinformował przy tym o powołaniu społecznego komitetu na rzecz budowy zagłębia węgla brunatnego w okolicach Legnicy.

Zdaniem profesora, opłaca się udostępniać i eksploatować polskie zasoby węgla brunatnego, nie tylko ze względu na konkurencyjność cenową tego nośnika. Jak mówił, lepiej budować elektrownie oparte o własne zasoby, niż budować nowe linie przesyłowe do importu energii. To - według niego - byłoby konieczne, gdyby import miał przekroczyć 6-8 tys. megawatów.

Naukowcy zwracają też uwagę na niewłaściwą gospodarkę złożami węgla kamiennego. Na skutek braku inwestycji oraz nieprzemyślanej polityki dotyczącej sposobu likwidacji kopalń, wielkość zasobów możliwych do szybkiego i uzasadnionego ekonomicznie udostępnienia w ostatnich latach znacząco spadła.

"Od 1989 roku wielkość zasobów geologicznych zmniejszyła się z 75 do 50 mld ton, a zasobów przemysłowych z 16,8 do 6 mld ton" - powiedział dziekan wydziału górnictwa geologii Politechniki Śląskiej, prof. Krystian Probierz. Wskazał na konieczność sukcesywnego odtwarzania możliwości wydobywczych: rozpoznawania nowych złóż i budowy nowych poziomów wydobywczych w kopalniach.

W opinii rektora AGH, prof. Antoniego Tajdusia, zaniechania w zakresie odtwarzania mocy wydobywczych to nie jedyny problem, który może rzutować na przyszłość górnictwa. Innym jest np. niewystarczające odtwarzanie starzejącej się górniczej kadry. Szacuje się, że już teraz w górnictwie brakuje ok. tysiąca inżynierów; z czasem braki mogą być jeszcze większe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: budowa nowych mocy musi iść w parze z udostępnianiem złóż węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!