PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Edward Szlęk nowym prezesem JSW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała/mat. pras. JSW)
20-04-2015 18:46
Edward Szlęk nowym prezesem JSW
Fot. PTWP

20 kwietnia 2015 roku Rada Nadzorcza JSW SA jednogłośnie podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 27 kwietnia Edwarda Szlęka na stanowisko prezesa Zarządu JSW - głosi komunikat spółki.

Edward Szlęk jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od początku pracy zawodowej aktywnie uczestniczący w rozwoju i zarządzaniu firmami z branży stalowej, chemicznej i koksowniczej. Absolwent podyplomowych studiów informatycznych na AGH. Absolwent studium w zakresie zarządzania ukończonego w Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa.
Od 1990 roku zajmował się zarządzaniem, rozwojem i restrukturyzacją firm o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

Przeprowadził skuteczną restrukturyzację takich firm, jak Huta „Zawiercie” S.A., Stalexport S.A., Zakłady Chemiczne „Alwernia” S.A. Wszystkie te firmy działały w ramach grup kapitałowych obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A..

Od 2007 roku zarządzał największą spółką przetwórczą JSW S.A. - Koksownią Przyjaźń.

W ostatnich dwóch latach zajmował się integracją Koksowni Przyjaźń i Kombinatu Koksochemicznego "Zabrze", doprowadzając do utworzenia spółki JSW KOKS S.A., która zarządza czterema zakładami koksowniczymi i przetwarza ponad 5 mln ton węgla rocznie, skutecznie konkurując na europejskim i światowym rynku koksu. Doprowadził w ten sposób do finału proces tworzenia w ramach JSW, grupy węglowo-koksowej.

Szlęk na stanowisku prezesa JSW zastąpi Jarosława Zagórowskiego. Ostatnio, po odejściu Zagórowskiego, spółką kierował Jerzy Borecki p.o. prezesa JSW.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest w trudnej sytuacji, uderzył w nią m.in. spadek cen węgla koksowego.

Utrzymywanie się przez cały miniony rok niskich cen węgla koksowego przełożyło się bezpośrednio na wynik netto. Spółka odnotowała stratę wynoszącą 665,9 mln zł.

Przez cały 2014 rok Grupa Kapitałowa JSW zmagała się z najniższymi od lat cenami swojego głównego produktu, którym jest węgiel koksowy. W całym 2014 roku średnia cena sprzedaży węgla była o jedną ósmą niższa niż rok wcześniej.

Wyższa niż w 2013 roku była w 2014 roku produkcja koksu, przekraczająca 4 miliony ton. Grupa Kapitałowa JSW zrealizowała inwestycje na kwotę prawie 1,7 mld zł.

Przychody Grupy Kapitałowej JSW zamknęły się w 2014 roku kwotą 6 814,9 mln zł, natomiast zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł 519,7 mln zł. Spółka odnotowała stratę wynoszącą 665,9 mln zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP