Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dziś giełdowy debiut JSW

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
06-07-2011 05:43
Dziś giełdowy debiut JSW

Na środę, 6 lipca br. zaplanowano giełdowy debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W imprezie mają wziąć udział m.in. Aleksander Grad, minister gospodarki oraz Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Wartość oferty publicznej JSW wynosi prawie 5,4 mld zł., będzie to największa oferta publiczna w tym roku w Polsce i jedna z większych w Europie.
W ofercie sprzedawanych jest 39 mln 496 tys. 196 akcji JSW, które stanowią 33,1 proc. kapitału spółki. Inwestorzy indywidualni objęli 10 mln 118 tys. 563 akcje, osoby uprawnione (pracownicy JSW oraz Kombinatu Koksochemicznego Zabrze) - 499 tys. 904 akcje, a inwestorzy instytucjonalni - 28 mln 877 tys. 729 akcji.

Zapisy na akcje JSW złożyło łącznie ponad 168 tys. inwestorów indywidualnych, w tym blisko 7 tys. osób uprawnionych - pracowników JSW.

Około 43 proc. oferowanych akcji trafiło do polskich inwestorów instytucjonalnych, w szczególności do otwartych funduszy emerytalnych i funduszy inwestycyjnych a około 30 proc. do inwestorów zagranicznych m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych a także państw Bliskiego Wschodu.

Cena sprzedaży akcji JSW dla inwestorów indywidualnych, uprawnionych i instytucjonalnych została ustalona na 136 zł. Transzę dla inwestorów indywidualnych zwiększono do 26,88 proc. z 25 proc. oferowanych akcji.

Po upublicznieniu JSW udział Skarbu Państwa pozostanie na poziomie 50,1 proc. a w wolnym obrocie znajdować się będzie 33,1 proc. akcji spółki.

- Ofertę publiczną JSW już dziś możemy uznać za wielki sukces. Debiut na giełdzie powinien przynieść korzyści Skarbowi Państwa, spółce, jej pracownikom a także polskiemu sektorowi górniczemu i całej gospodarce. Kolejny już raz zwyciężyła idea akcjonariatu obywatelskiego, co odzwierciedla liczba inwestorów indywidualnych, którzy zapisali się na akcje. Nasze aktywne działania mające na celu zainteresowanie ofertą jak najszerszego grona inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych, także tych zaczynających swoją przygodę z giełdą, pozwolą pozyskać nie tylko wartościowych akcjonariuszy dla JSW, ale powinny również znacząco przyczynić się do wzrostu znaczenia polskiego rynku kapitałowego w Europie - mówi Aleksander Grad, minister skarbu.

Od dawna trwa wymiana prognoz dotyczących wyceny akcji JSW w debiucie. Opinie analityków wahają się od kilku do kilkunastu procent wzrostu, większość opinii przewiduje wzrost w wysokości ok. 10 proc.

NA GIEŁDZIE

GPW [GPW]

kurs:

42.90 PLN -0.24 (-0.56%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP