Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dyskutowano o eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych, optymalizacji kosztów, utrzymaniu ruchu i bezpieczeństwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-10-2010 14:58
Dyskutowano o eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych, optymalizacji kosztów, utrzymaniu ruchu i bezpieczeństwie

26 października br. eksperci, naukowcy, prezesi firm dyskutowali o istotnych dla górnictwa problemach w trakcie spotkania zorganizowanego przez Grupę PTWP i Centrum Kreowania Liderów.

Debatę rozpoczął Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego, który wskazał, że w 2010 roku doszło już do 18 wypadków śmiertelnych i 31 wypadków ciężkich w górnictwie.
- Na tych 18 wypadków śmiertelnych było 7 związanych z ruchem urządzeń transportowych - zaznaczył Józef Koczwara. - Analiza tych wypadków pokazuje, że stosowane urządzenia są nowoczesne, natomiast źródeł tych wypadków należy upatrywać w błędach ludzkich oraz złej organizacji pracy.

Józef Koczwara zwrócił też uwagę na fakt, iż obiekty podstawowe w kopalniach są dość leciwe, mają za sobą często po 20, 30 lat pracy, a nawet więcej. - Trzeba w tym obszarze podjąć działania, bo skutkiem braku tych działań są między innymi postoje wynikające z przerw w dostawach energii - zaznaczył Józef Koczwara. - To z kolei oznacza zagrożenia i konieczność ewakuowania ludzi.

Jacek Korski, koordynujący prace zarządu Kompanii Węglowej, mówił między innymi o procesie optymalizacji procesów wydobywczych.

- Dla mnie jako menedżera bezpieczeństwo pracy jest warunkiem koniecznym, ono pozostaje priorytetowe - zaznaczył Jacek Korski. - Maszyny i urządzenia górnicze stanowią element systemu technicznego zakładu górniczego. A celem tworzenia systemu technicznego kopalni jest realizacja podstawowego procesu przemysłowego, czyli wydobywania węgla.

Jacek Korski przypomniał sytuację kopalni Bolesław Śmiały sprzed lat. W okresie od 1999 do 2004 roku realizowano w tej kopalni przebudowę procesu i systemu technicznego z uwzględnieniem modelu szczupłego zarządzania procesem wydobywczym i utrzymania systemu technicznego kopalni.

- Przyjęto założenie, że proces podstawowy kopalni ma charakter złożonego procesu logistycznego i wyszczuplanie procesu oraz systemu technicznego kopalni realizowano z uwzględnieniem tego właśnie założenia - podkreślał Jacek Korski. - We współczesnym przedsiębiorstwie lean management jest poszukiwaniem rozwiązań nastawionych na eliminację wszelkiego marnotrawstwa w trakcie procesów produkcyjnych oraz budowaniem wartości pod kątem potrzeb klienta.

Jacek Korski wskazał, że realizowany w kopalni proces podstawowy polega na przemieszczaniu kopaliny z miejsca jej nagromadzenia do miejsca jej zużycia. A zatem taki proces ma charakter procesu logistycznego, a nie produkcyjnego. W przypadku kopalni Bolesław Śmiały źródeł sukcesu należy upatrywać w upraszczaniu struktury systemu technicznego kopalni oraz doskonaleniu procesu wydobywczego.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

38.78 PLN 0.16 (0.41%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP