XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dyrekcje kopalń i związki zweryfikują systemy bezpieczeństwa

Dyrekcje kopalń i związki zweryfikują systemy bezpieczeństwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dyrekcje wszystkich kopalń, służby odpowiedzialne w nich za bezpieczeństwo i higienę pracy oraz związki zawodowe mają wspólnie przedyskutować i zweryfikować systemy oraz procedury bezpieczeństwa w poszczególnych kopalniach - zalecił resort gospodarki.

Takie polecenie to efekt piątkowych obrad podzespołu ds. bhp, powołanego w ramach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. To stałe forum dialogu górniczych związków, pracodawców i rządu. W piątek podzespół spotkał się w Katowicach, by dyskutować o bezpieczeństwie w kopalniach.

Na debatę dotyczącą bezpieczeństwa naciskali związkowcy po wrześniowej tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie w wyniku zapłonu i wybuchu metanu zginęło 20 górników. W październiku rozmawiano o tym Warszawie, w piątek - w bardziej specjalistycznym gronie - w Katowicach.

Podczas obrad przedstawiciele spółek węglowych przedstawili działania tych firm w zakresie bezpieczeństwa, wskazując m.in. na systematyczny wzrost nakładów na ten cel oraz nowatorskie rozwiązania, służące poprawie bezpiecznej pracy. Związkowcy narzekali natomiast, że zbyt mało wiedzą o tych programach i mają zbyt mały wpływ na ich tworzenie i kontrolę.

"W efekcie zostało wydane polecenie, by programy zostały przedyskutowane i zaakceptowane - lub uzupełnione o uwagi i sugestie - w kopalniach, z udziałem pracodawców i organizacji społecznych. Później ta dyskusja powinna przejść na wyższy szczebel" - oceniła po obradach wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jej zdaniem, bezpieczeństwo jest dziedziną, wymagającą dialogu wszystkich zainteresowanych stron - zarządów spółek i dyrekcji kopalń, służb bhp, organizacji związkowych oraz społecznych inspektorów pracy. Wiceminister opowiedziała się za wzmocnieniem roli służb bhp oraz społecznych inspektorów pracy. Zapewniła też, że pieniędzy na bezpieczeństwo nie brakuje, a nakłady na ten cel systematycznie rosną; w tym roku przeznaczono na to ponad 1 mld zł.

"Należy nadać inną, wyższą rangę służbom bhp w kopalniach i społecznym inspektorom pracy. Chodzi o to, by nie było cichej akceptacji dla drobnych uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa (). Na to nie potrzeba nakładów, a zmiany mentalności. Wydaje się, że mentalność +cichego przyzwolenia+ występuje trochę na wszystkich szczeblach" - uważa Strzelec-Łobodzińska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyrekcje kopalń i związki zweryfikują systemy bezpieczeństwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!