PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dużo wypadków w górnictwie, gdzie indziej jeszcze więcej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-05-2013 10:32
Dużo wypadków w górnictwie, gdzie indziej jeszcze więcej
fot. PTWP

W Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbyła się konferencja Badanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz kontrola skuteczności stosowania środków zapobiegających tym wypadkom.

Obrady odbyły się 26 kwietnia podczas uroczystej sesji Rady Ochrony Pracy, która konferencją uhonorowała Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, który w tym roku przypada 28 kwietnia br.
Obchody uświadamiają opinii publicznej koszty społeczne wypadków przy pracy, których w Polsce w 2012 roku było 91 tysięcy.
Podczas obrad zwracano uwagę na konieczność poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia zatrudnionych we wszystkich sferach gospodarki. Wśród zaproszonych na uroczyste posiedzenie ROP byli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, państwowej i społecznej inspekcji pracy związków zawodowych oraz nadzoru górniczego.

W polskim górnictwie podziemnym, zatrudniającym ponad 120 tysięcy osób, zdarzyło się w ubiegłym roku blisko 2700 wypadków przy pracy. Nieporównywalnie mniej niż w przetwórstwie, w którym było ponad 30 tysięcy poszkodowanych, a także w handlu z ponad 11 tysięcy ofiar wypadków, w budownictwie z ponad 8 tysiącami i transporcie z ponad 6 tysiącami.

Podobnie układa się ranking śmiertelnych tragedii, których najwięcej było w budownictwie (115), przetwórstwie i transporcie (po 60) i energetyce (36). Górnictwo z 26 śmiertelnymi ofiarami zamka to zestawienie z takim samym wynikiem jak rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.

- O każdy wypadek jest za dużo, co to tego jestem absolutnie przekonany - mówił Piotr Litwa, prezes WUG, prezentując podczas sesji ROP stan bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie. - Dane statystyczne nie usypiają naszej uwagi, tym bardziej, że rozmijają się z powszechnymi przekonaniami. W świadomości społecznej ugruntowało się mylne przeświadczenie, że najbardziej wypadkowym sektorem gospodarki narodowej jest przemysł wydobywczy. Może taki jest efekt szerokiego i natychmiastowego relacjonowania górniczych wypadków w internecie, telewizji, radiu i prasie. Zainteresowanie dziennikarzy oraz łatwość pozyskiwania informacji o wypadkach w zakładach wydobywających kopaliny sprzyja naszym działaniom prewencyjnym w zwalczaniu zagrożeń naturalnych, których w górnictwie jest więcej niż w jakimkolwiek innym sektorze gospodarki - zaznaczył Piotr Litwa.

Prezes WUG wykazywał, że poprawa stanu bezpieczeństwa w górnictwie (od 2010 roku rocznie o około 6 proc mniej wypadków) jest m.in. efektem działań kontrolnych i nadzorczych.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP