XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Drony - przyszłość wojskowa i cywilna

Drony - przyszłość wojskowa i cywilna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Popularność bezzałogowców rośnie z roku na rok. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie są przypisy dotyczące użytkowania tych maszyn w zastosowaniach cywilnych. Czy drony to tylko modna zabawka, czy przyszłość obronności, administracji i wsparcie infrastruktury? Odpowiedzi na te pytania udzielą uczestnicy debaty „Drony - technologia, biznes, regulacje” podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wojsko Polskie korzysta z latających bezzałogowców od 10 lat. Obecnie używa dronów rozpoznawczych trzech typów, produkowanych w Polsce, Izraelu i USA. Planowany jest zakup 350 nowoczesnych za około 2,55 mld zł.

Armię zasilą cztery klasy dronów - od najmniejszych po duże, zdolne przewozić ciężki sprzęt. Kryptonimy "Wizjer" (klasa mini - 15 zestawów) i "Orlik" (drony krótkiego zasięgu - 12 zestawów) - oba z systemami szkoleniowymi i logistycznymi - kryją zamówienia, które trafią do polskich producentów.

Kryptonimami "Gryf" i "Zefir" oznaczone są bezzałogowe samoloty zdolne przenosić uzbrojenie (klasy MALE - Medium Altitude Long Endurance). W obu przypadkach były i są rozważane oferty izraelska i amerykańska. "Zefir" to bezzałogowce średniego pułapu i długiego lotu - przewiduje się nabycie czterech zestawów (każdy złożony z trzech samolotów) i naziemnej stacji naprowadzania. "Gryf" (zasięg taktyczny) w zamierzeniu obejmuje 12 zestawów po cztery samoloty każdy. "Zefir" powinien przenosić rakiety kierowane i niekierowane. "Gryf" - tylko niekierowane.

Drony znajdują coraz szersze zastosowanie także w cywilu. Straż Ochrony Kolei rozpoczęła już testy bezzałogowych systemów latających. Kolejarze oczekują, że wykorzystanie dronów do bieżącego monitoringu linii kolejowych może ograniczyć niszczenie i kradzież elementów infrastruktury kolejowej i tym samym poprawić bezpieczeństwo podróży. Bezzzałogowiec pilnuje także stanu technicznego pochodni zainstalowanych na terenie rafinerii w Gdańsku. Inne maszyny znajdą zastosowanie w obserwacji wałów przeciwpowodziowych oraz monitorowania linii energetycznych. Drony są powszechnie wykorzystywane m. in. w geodezji, kartografii, rolnictwie czy branży filmowej.

Ale też drony niosą realne zagrożenie.W tej sprawie alarnują organizacje NGO: trzeba uwzględniać etyczne i prawne strony użycia dronów. Wszystkich operatorów dronów niezależnie od charakteru odbywanego lotu (np. loty komercyjne, rekreacyjne, sportowe, inne) obowiązują te same zasady prawa lotniczego, które są wspólne dla wszystkich statków powietrznych. (ustawa z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze oraz w przepisy wykonawcze do ustawy).

Żeby wykonywać loty dronem w sposób inny niż rekreacyjny i sportowy, należy posiadać świadectwo kwalifikacji, czyli dokument potwierdzający, że operator potrafi w sposób bezpieczny sterować takim urządzeniem, badania lotniczo-lekarskie oraz ubezpieczenie. Wszystkie loty związane ze świadczeniem usług, takich jak np. wykonywanie zdjęć czy kręcenie filmów wymagają posiadania świadectwa kwalifikacji wydawanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zdaniu państwowego egzaminu praktycznego i teoretycznego. Dotyczas w Polsce wydano ponad 1000 takich „podniebnych praw jazdy“

Debata „Drony - technologia, biznes, regulacje?” odbędzie się 20 maja 2016 r. w godz. 13.30-15.00

Dowiedz się więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2016
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Drony - przyszłość wojskowa i cywilna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!