Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dopłaty do górnictwa nie pomagają bezpośrednio produkcji

Autor: Wnp.pl (Piotr Stefaniak)
06-10-2011 11:24
Dopłaty do górnictwa nie pomagają bezpośrednio produkcji
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polska nie subsydiuje już paliw kopalnych, tzn. nie stosuje dopłat do działalności operacyjnej górnictwa węgla kamiennego i przemysłu petrochemicznego.

Taką informację uzyskaliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Finansów.
Przypomnijmy, że kanwą do zadania pytania była analiza z 4 bm. OECD oraz IEA (Międzynarodowa Agencja Energetyczna), w której obie organizacje – powołując się też na ustalenia G20 z 2009 r. – apelują o rezygnację z subsydiowania wydobycia ropy naftowej, gazu i węgla. Publiczna pomoc „zachęca do konsumpcyjnego marnotrawstwa, zmniejszenie naszego bezpieczeństwa energetycznego, utrudnia inwestycje w źródła czystej energii oraz podważa wysiłki zmierzające do zaradzenia zagrożeniu zmian klimatu” – napisano w raporcie.

Według autorów, rządy i podatnicy wydali w 2010 roku blisko 500 mld dolarów na wspieranie produkcji i konsumpcji paliw kopalnych.

- W ustawie budżetowej na 2011 r. na finansowanie zadań związanych z sektorem górnictwa węgla kamiennego zabezpieczono kwotę w wysokości 438,8 mln zł – informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy MF – Gros z tych środków, 421,4 mln zł, przeznaczonych jest na pokrycie kosztów działań restrukturyzacyjnych zrealizowanych w latach 1998-2006.

Były to zadania związane z likwidacją kopalń oraz działania polikwidacyjne, naprawianie szkód górniczych, wypłata ekwiwalentów pieniężnych i rent wyrównawczych dla emerytów i rencistów z kopalń postawionych w stan likwidacji oraz monitoring procesów zachodzących w sektorze). Budżet w tym roku wypłaci ponadto 14,4 mln zł ekwiwalentów pieniężnych dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych.

Z danych MF wynika, że wydatki budżetowe dla sektora górnictwa węgla kamiennego w okresie 2005-2010 sięgały łącznie 3,49 mld zł. Wahały się one od 855,7 mld zł w 2005 roku, do 369,6 mln w 2009 r. W ub.r. wzrosły one jednak do 796,4 mln zł.

- Ten wzrost wydatków w ub.r. nastąpił w wyniku jednorazowego dofinansowania z budżetu państwa inwestycji początkowych w górnictwie w kwocie 400 mln zł – wyjaśnia Małgorzata Brzoza.

Nowe informacje o raporcie dostarczyła nam także Jagoda Sumicka, analityk Dyrektoriacie Handlu i Rolnictwa OECD, współautorka omawianego raportu w części dotyczącej Polski.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP