XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do końca roku ruszy wspólna spółka energetyczna KW i Węglokoksu

Do końca roku ruszy wspólna spółka energetyczna KW i Węglokoksu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca tego roku Kompania Węglowa (KW) i Węglokoks powołają do życia spółkę celową pod nazwą Wspólne Przedsiębiorstwo Energetyczne (WPE). Firma skupi działalność energetyczną obu firm w zakresie produkcji i dystrybucji prądu i ciepła oraz wykorzystania metanu.

"Zawarte w ubiegłym tygodniu porozumienie otwiera drogę do powołania wspólnej spółki. Intencją obu stron porozumienia jest, aby rozpoczęła ona działalność jeszcze przed końcem tego roku" - poinformował w czwartek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Wspólne przedsięwzięcie to kontynuacja współpracy obu firm w dziedzinie energetyki. Projekt dotyczy przede wszystkim wykorzystania w produkcji energii i ciepła metanu, wydzielającego się w wyrobiskach podczas eksploatacji węgla kamiennego, a ujmowanego w specjalne instalacje odmetanowania.

Szczegóły biznesowe przedsięwzięcia, w tym proporcje udziałów obu firm w spółce, nie są jeszcze znane. Wiadomo, że spółka ma zostać utworzona na bazie należącej do Węglokoksu Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej (NSE) z siedzibą w Brzeszczach oraz Zespołu Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia z Rudy Śląskiej. NSE od ubiegłego roku należy już do Węglokoksu, który kupił spółkę od Kompanii, natomiast Carbo-Energia należy do Kompanii.

Częścią Kompanii Węglowej są także ciepłownie rybnickie, które jednak nie będą - przynajmniej na razie - włączone do nowej spółki.

W najbliższych siedmiu latach KW zamierza o 70 proc. zwiększyć stopień gospodarczego wykorzystania metanu pochodzącego z odmetanowania kopalń. Ilość gazu ujmowanego w specjalne instalacje ma wzrosnąć o ok. 35 proc. Firma chce znacząco zwiększyć ilość metanu wykorzystywanego do produkcji prądu, ciepła i chłodu.

Docelowo, w 2020 roku, Kompania chce ujmować systemami odmetanowania ok. 150 mln m sześc. tego gazu rocznie, z czego ok. 122 mln m sześc. ma być wykorzystane gospodarczo do produkcji energii elektrycznej i ciepła. W ubiegłym roku kopalnie Kompanii ujęły ok. 111 mln m sześc. metanu, z czego zagospodarowano prawie 71 mln m sześc. To znacznie więcej niż w dwóch poprzednich latach, kiedy rocznie ujmowano ponad 75 mln m sześc. metanu, a wykorzystywano niespełna 58 mln m sześc. W niektórych kopalniach metan wykorzystywany jest do produkcji ciepła lub prądu.

Budujący wokół siebie grupę kapitałową Węglokoks kupił w ubiegłym roku wiele aktywów od KW - większościowy pakiet akcji Huty Łabędy i Węglozbytu oraz większościowe udziały w Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej, a także zakład wzbogacania węgla Julian w Piekarach Śląskich, sąsiadujący z kopalnią Piekary. Był też projekt wniesienia kopalni Piekary do wspólnej spółki KW i Węglokoksu, ale ostatecznie nie doszło do finalizacji tego przedsięwzięcia.

Według wcześniejszych deklaracji zarządu Węglokoksu, spółka jest przygotowana do debiutu na warszawskiej giełdzie, jednak decyzje o upublicznieniu należą do resortów skarbu i gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do końca roku ruszy wspólna spółka energetyczna KW i Węglokoksu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!