PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dlaczego zawalił się szyb w KWK Szczygłowice? Zawinił człowiek

Autor: wnp.pl; WUG
31-03-2009 14:38

31 marca 2009 r. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona wynikom prac komisji powołanej przez prezesa WUG dla zbadania przyczyn i okoliczności uszkodzenia obudowy szybu wentylacyjnego oraz katastrofy budowlanej, zaistniałych września 2008 r. w kopalni "Szczygłowice" w Knurowie.

Wiceprezes WUG Mirosław Koziura poinformował, że przyczyną zawalenia się szybu V było uszkodzenie jego obudowy na głębokości 61,0–67,0 m spowodowane:
- Prowadzeniem wielokrotnej, nierównomiernej eksploatacji w sąsiedztwie filarów ochronnych szybów V i VI KWK "Szczygłowice", która m.in. spowodowała pogorszenie warunków hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich wokół szybów.
- Nieprzeprowadzaniem bieżących prac remontowych obudowy szybu V, pomimo że kolejne ekspertyzy z lat: 1998, 2005, 2007 i 2008 wskazywały na pogorszony stan obudowy i niektóre z nich zalecały konieczność dokonania natychmiastowej naprawy, a od roku 2004 proces uszkadzania obudowy ulegał intensyfikacji.

Jak poinformował wiceprezes M. Koziura, przyczyną katastrofy budowlanej było naruszenie stateczności podłoża gruntowego pod obiektami zlokalizowanymi w rejonie leja o dużym zasięgu oddziaływania, powstałego w wyniku wdarcia się do szybu V mas ziemnych poprzez uszkodzoną obudowę. Do uszkodzenia obudowy szybu i katastrofy budowlanej przyczyniły się nieprawidłowości w działaniu osób odpowiedzialnych za eksploatację szybu, polegające na tolerowaniu niewłaściwego stanu obudowy szybu V oraz niewykonywaniu prac remontowych wzmacniających obudowę.

Do zawalenia się szybu wentylacyjnego V w KWK "Szczygłowice" doszło 4 września 2008 r. o godz. 4.35. Zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako katastrofa budowlana. Zniszczeniu uległa obudowa szybu, budynki na powierzchni, w tym wieża szybowa i stacja wentylatorów głównych oraz powstał na powierzchni lej zapadliskowy. W wyniku zdarzenia wystąpiły zakłócenia przewietrzania w części sieci wentylacyjnych kopalń "Szczygłowice" i "Knurów", przejawiające się zmniejszeniem ilości i odwróceniem kierunków przepływu powietrza w części wyrobisk oraz wzrostem zagrożenia metanowego, w tym przekroczeniem dopuszczalnej zawartości metanu w wyrobiskach.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP