PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Deputat węglowy na kolei. To nadal działa

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
07-11-2017 06:04 |  aktualizacja: 06-11-2017 23:05
Deputat węglowy na kolei. To nadal działa

Z ekwiwalentu za deputat węglowy, ale w innym wymiarze niż w przypadku emerytów-kolejarzy, korzystają też uprawnieni pracownicy (zwykle z co najmniej rocznym stażem).

Fot. Shutterstock.com

Ostatnio opinię publiczną zelektryzowała sprawa wypłacenia odszkodowania za deputat węglowy górniczym emerytom i rencistom. W efekcie 235 tys. osób dostanie jednorazowo pieniądze, ale utraci prawo do stałej należności. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią, że to niesprawiedliwe, bo odbiera się deputaty górnikom-emerytom, a mogą się z nich nadal cieszyć inni emeryci. Sprawdziliśmy, jak jest z deputatami na kolei.

Deputat węglowy na kolei to pozostałość nie tyle po systemie, kiedy wagony ciągnęły parowozy, co czasów, kiedy węgiel był bardzo cenionym dobrem codziennym i służył realnie do ogrzewania pieca lub kuchni. Ten dodatek do wynagrodzenia pozostał w szczątkowej postaci, bo nadal spełnia tę realną funkcję w niejednym gospodarstwie domowym. Także dlatego, że nie zastąpił go „nowoczesny” pozapłacowy bonus do wynagrodzeń, w postaci dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, służbowych telefonów komórkowych, karnetów na pływalnie, siłownie lub do salonów fitness.

Kto otrzymuje?


Niemal od zarania kolejarze korzystali z deputatu węglowego. Ta forma dodatkowego wynagrodzenia przetrwała dekadę dłużej, niż PRL.

Do końca 2000 roku istniało bowiem przedsiębiorstwo państwowe Polskie Koleje Państwowe - jedyne, działające na rynku. Proces tworzenia z niego spółek miał też dwojaki ciąg dalszy na losy deputatów węglowych.

W pierwszym rzędzie korzystają z niego (w formie ekwiwalentu pieniężnego) emeryci i renciści pracujący w PKP i spółkach pochodnych. Podstawą tego jest artykuł 74 ustawy z 8 września 2000 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP, wyjaśnia ZUS. Określa on też, że uprawnionym emerytom i rencistom, a także członkom rodziny pobierającym rentę rodzinną po byłym pracowniku kolejowym, przysługuje ekwiwalent pieniężny za 1800 kg węgla kamiennego rocznie.

Za podstawę ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego przyjmuje się przeciętną, średnioroczną cenę detaliczną 1 tony węgla kamiennego z roku poprzedzającego rok, w którym ekwiwalent ma być wypłacany, co ogłasza prezes GUS do 20 stycznia każdego roku w Monitorze Polskim. Obowiązująca w 2017 r. cena z roku 2016 r. wynosi 780,38 zł

Wartość ta jest korygowana o przewidywany w ustawie budżetowej średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów na rok planowany.

Ilu korzysta?


Dodajmy, że powyższy ekwiwalent wypłaca ZUS, co ujęte jest w części jego budżetu pt. „świadczenia kompensacyjne”. Środki na nie są finansowane z budżetu państwa.

Jak wynika ze sprawozdania ZUS, w pierwszym półroczu 2017 roku rekompensatę węglową pobierało „przeciętnie” 169,3 tys. emerytów i rencistów - kolejarzy, w tym 94 tys. emerytów, 13,2 tys. rencistów i 62,1 tys. świadczeniobiorców rent rodzinnych.

KOMENTARZE (56)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

16 377 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

728 669 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP