PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dekarbonizacja - droga donikąd

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-05-2015 12:55
Dekarbonizacja - droga donikąd
fot. Andrzej Wawok

Polityka dekarbonizacji realizowana w Unii Europejskiej może się zakończyć tym, że w okolicach roku 2050 nie będzie już w Polsce górnictwa, bowiem będzie ono funkcjonować poza UE.

- Polityka klimatyczna UE prowadzi ku obniżeniu konkurencyjności unijnego przemysłu - mówił Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej 18 maja, w trakcie konferencji zatytułowanej „Górnictwo-perspektywa 2050 w aspektach unijnych regulacji a rozwój województwa śląskiego”. - Branża górnictwa węgla kamiennego to producenci węgla, ale także liczne firmy i instytucje kooperujące z górnictwem.
Janusz Olszowski wskazał, że górnictwo tworzą także producenci maszyn i urządzeń górniczych, firmy świadczące różnego rodzaju usługi dla kopalń, a także jednostki badawczo-rozwojowe, czy uczelnie wyższe.

- To ogromny potencjał - zaznaczył prezes Olszowski. - Tak trzeba na to górnictwo patrzeć. Mówiąc o górnictwie, należy także pamiętać o otoczeniu tej branży. Zła sytuacja producentów węgla przekłada się na otoczenie górnictwa. W dotychczasowych programach restrukturyzacji górnictwa uwzględniano tylko producentów węgla, ale nie myślano o firmach z górniczego zaplecza - podkreślił szef GIPH.

Według Janusza Olszowskiego - tworząc obecnie program dla górnictwa należy uwzględniać nie tylko producentów węgla, ale rownież podmioty z otoczenia branży.

- Dużo taniej jest chronić dotychczasowe miejsca pracy niż tworzyć nowe - zaznaczył Janusz Olszowski.

Uczestnicy konferencji wskazywali, że aktualna strategia rozwoju województwa śląskiego nie uwzględnia branży węglowej, choć oczywiście powinna, bo górnictwo to kluczowa branża oddziałująca na całą polską gospodarkę. To przy tym niezwykle znaczący pracodawca i płatnik podatków.

- Dobrze, żeby zobowiązania spółek węglowych były objęte gwarancjami Skarbu państwa - mówił Janusz Olszowski. - Mówiąc o górnictwie trzeba pamiętać, że to ogromny sektor, to setki tysięcy miejsc pracy. Firmy nie tylko ze Śląska, ale z terenu całej Polski kooperują z górnictwem. Górnictwo potrzebuje bardziej przychylnej atmosfery i trochę mniejszego fiskalizmu. Nie bójmy się mówić o węglu i jego znaczeniu, choć nie jest to teraz trendy w UE - podkreślił prezes Janusz Olszowski.

- Dziś tworzy się program dla Śląska, a my jako radni nic o nim nie wiemy - zaznaczył Adam Gawęda, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki i Innowacji, który organizował konferencję i moderował jej przebieg.

- A chodzi o to, żeby uwzględnić wszystkich interesariuszy - zaznaczył Adam Gawęda. I wskazał, że w procesie tworzenia programu dla Śląska powinny uczestniczyć podmioty z tego regionu, w tym instytuty naukowo-badawcze, czy wyższe uczelnie.

- Ścieżka dekarbonizacji prowadzi nie wiadomo dokąd - podkreślił prof. Krystian Probierz, kierownik Zakładu Geologii Złóż Węgla
i Gospodarki Surowcami Mineralnymi Politechniki Śląskiej. - Nie chciałbym, żeby Polska tą ścieżką podążała. A jednak dla importu węgla do UE jest zielone światło. Węgiel musi i powinien być numerem jeden, powinien być fundamentem naszego miksu energetycznego - zaznaczył prof. Krystian Probierz.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP