Dawne śląskie kopalnie odwiedza za mało turystów

Dawne śląskie kopalnie odwiedza za mało turystów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Turystyka w zabytkowych obiektach dziedzictwa przemysłowego to wciąż niedostatecznie wykorzystywany potencjał Górnego Śląska i Polski - podkreślali uczestnicy odbywającej się w Zabrzu dwudniowej międzynarodowej konferencji pod hasłem "Dziedzictwo przemysłowe jako strategia rozwoju innowacyjnej gospodarki".

Jak powiedział Jan Szołtysek ze współorganizującego konferencję zabrzańskiego magistratu, w czasach rozwoju nowych gałęzi przemysłu potrzebne jest akcentowanie znaczącego miejsca dawnych dziedzin przemysłu. Stare może być tu kołem zamachowym nowego.

Jak podkreślił, jednym z najciekawszych prezentowanych w Zabrzu zrealizowanych już projektów turystyki opartej o industrialny potencjał regionu, jest projekt Magna Trust w brytyjskim mieście Roterham. Na zdegradowanych pohutniczych terenach powstał tam ogromny kompleks muzealno-rozrywkowo-komercyjny.

"Interesują nad miasta, regiony, które miały podobne problemy jak Zabrze i wykorzystały swój poindustrialny potencjał. Prezentowane na konferencji Roterham ze swą hutniczą i górniczą historią jest pod tym względem podobne do Zabrza, interesujące są dla nas również doświadczenia i projekty z Walonii czy Zagłębia Ruhry" - wskazał Szołtysek.

Przypomniał, że niedawno w Zabrzu otwarto jedną z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego - Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido, a w innym górniczym skansenie Królowa Luiza, wkrótce udrożniona i udostępniona dla turystów ma zostać ciągnąca się pod miastem Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna.

Miasto chce, aby oba te zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dalszej przyszłości planuje również na terenach po dawnej brykietowni i cegielni budowę instytutu oraz uczelni badających m.in. wpływ nowoczesnej turystyki na rozwój miast i regionów.

Występujący w czwartek uczestnicy spotkania z Górnego Śląska oceniali, że ten region, jako najdynamiczniej rozwijająca się część Polski, w wielu przypadkach rozwija się właśnie w oparciu o swoją spuściznę przemysłową. W obiektach poprzemysłowych już teraz powstają m.in. takie przedsięwzięcia, jak "Nowe Gliwice" na terenach byłej kopalni Gliwice.

W ramach odnowionego i rozbudowanego kompleksu zabudowań dawnej kopalni, powstają tam m.in. jeden z największych w Polsce inkubatorów przedsiębiorczości, kształcąca w przyszłościowych kierunkach uczelnia, a także siedziby organizacji doradzających przedsiębiorcom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dawne śląskie kopalnie odwiedza za mało turystów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!