Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Darley Energy Poland atakuje KGHM w Komisji Europejskiej

Autor: wnp.pl (DM)
05-03-2015 20:07
Darley Energy Poland atakuje KGHM w Komisji Europejskiej
Fot. (mat. pras. KGHM)

Darley Energy Poland złożyła do Komisji Europejskiej skargę w sprawie KGHM. Spółka uważa, że naszemu miedziowemu potentatowi została udzielona niedozwolona pomoc publicznej wysokości blisko 1,5 mld euro.

Według DEP pomoc została udzielona poprzez przyznanie lubińskiej firmie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka, o którą wcześniej ubiegał się DEP.
To już druga skarga do KE w sprawie przyznania KGHM Polska Miedź wyłącznego prawa do eksploracji złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka.

Zdaniem DEP zakazana prawem unijnym pomoc publiczna dla KGHM Polska Miedź polegała na przyznaniu tej spółce przez Ministra Środowiska koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka bez przeprowadzenia wymaganej procedury w postaci otwartego, przejrzystego, konkurencyjnego i niedyskryminującego procesu koncesyjnego.

Wartość złóż objętych przyznaną KGHM Polska Miedź koncesją została oszacowana (przez ERCOSPLAN, wiodącego na świecie doradcę specjalizującego się w górnictwie soli potasowej) na 1,462 mld euro, czyli ok. 6 mld zł.

- Będziemy konsekwentnie dochodzić swoich praw zarówno w Polsce jak i na poziomie unijnym, dlatego zdecydowaliśmy się na drugą skargę do Komisji Europejskiej - mówi Philip Jeffcock, prezes Darley Energy Poland.

Struktura geologiczna i prawdopodobieństwo występowania złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka są znane od wczesnych lat 70-tych. Na początku 2012 roku potencjalnymi złożami zainteresował się DEP, który przeprowadził wstępne analizy studyjne dostępnej dokumentacji obszaru.

2 listopada 2012 roku Darley Energy Poland złożył wniosek koncesyjny na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka. Nie było wtedy jeszcze żadnych innych oferentów na przedmiotowy obszar. Według Darley: zgodnie z polskim prawem administracyjnym koncesja ta powinna zostać przyznana Darley Energy Poland przed 13 maja 2013 r. Minister Środowiska nie wydał decyzji zgodnie z polskimi przepisami, a koncesją na ten sam obszar zainteresowały się trzy inne firmy: Polski Potas, KGHM i Mineralis. Ministerstwo Środowiska poinformowało DEP o dopuszczeniu do postępowania KGHM pismem datowanym na 23 października 2013 r. Firma ta została dopuszczona do postępowania 155 dni (ok. 5 miesięcy) po terminie, w którym Darley Energy Poland powinien, zgodnie z prawem, otrzymać koncesję i prawie rok po tym jak DEP złożył swój wniosek koncesyjny.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP