Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czysty węgiel możliwy

Autor: wnp.pl
29-07-2009 14:11
Czysty węgiel możliwy

Węgiel brunatny to najtańszy nośnik energii wykorzystywany w Polsce. Jego eksploatacja pozwala obecnie na pokrycie prawie 35 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną kraju. Paliwo to postrzegane jest jednak jako nieekologiczne i przestarzałe. Niesłusznie. Nowoczesne technologie już teraz pozwalają na przetwarzanie węgla brunatnego bez szkody dla środowiska.

Specjaliści od spraw energetyki twierdzą, że w dłuższej perspektywie węgiel stanowić będzie największy i najbardziej zróżnicowany zasób energetyczny świata i Polski. Jednocześnie, przy wzrastającej świadomości dotyczącej ochrony środowiska, stale podkreślają konieczność ograniczenia wpływu całego sektora na przyrodę. Takie postulaty już od jakiegoś czasu przyjmują również sami producenci węgla. Stosują się oni do najbardziej rygorystycznych wymogów Unii Europejskiej odnośnie koniecznych redukcji zanieczyszczeń środowiska, szczególnie emisji dwutlenku węgla. Co za tym idzie coraz częściej za priorytet swojej działalności uważają wdrożenie czystych technologii węglowych. Warto podkreślić, że Polska chce być liderem tego typu rozwiązań w Europie.
Mówiąc o czystych technologiach produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego najczęściej wspomina się o badaniach nad wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla. – Technologia CCS (carbon capture and storage) polega na usuwaniu tego gazu z emisji powstających w elektrowniach i innych centrach przemysłowych. „Złapany” dwutlenek węgla jest następnie kompresowany i w stanie ciekłym składowany pod ziemią. W ten sposób przedostanie się go do atmosfery staje się mało prawdopodobne – przynajmniej w takiej ilości, która miałaby znaczący wpływ na lokalne środowisko czy też globalne zmiany klimatu – tłumaczy prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Obecnie trwają także badania dotyczące ewentualnego wpływu wydostania się składowanego dwutlenku węgla na powierzchnię. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż dwutlenek węgla jest „więziony” w formacjach geologicznych przez miliony lat w sposób zupełnie naturalny, można spodziewać się, że odpowiedni wybór miejsc składowania zminimalizuje możliwość jego wycieku.

Oczywiście instalacje potrzebne do zastosowania tej technologii wymagać będą znacznych nakładów finansowych. Wymagania te mają być spełnione między innymi dzięki programom dotacji Unii Europejskiej dla producentów energii stosujących CCS.

Pierwszy w Polsce projekt w tej technologii ma zostać wdrożony w PGE Elektrowni Bełchatów S.A. W pierwszym etapie powstanie instalacja pilotażowa o mocy ok. 20 MW na bloku nr 12, co pozwoli wychwytywać ok. 100 tys. ton CO2 rok. Natomiast do 2015 roku powstanie demonstracyjna instalacja o mocy 300 MW, połączona z blokiem energetycznym o mocy 858 MW. Dzięki niej emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona o ok. 2,1 miliona ton rocznie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP