Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy JSW utraci klientów na węgiel?

Autor: WNP.PL (Dariusz Ciepiela)
03-02-2015 05:50
Czy JSW utraci klientów na węgiel?

Największym odbiorcą produktów grupy JSW jest koncern ArcelorMittal, odbierający aż 26 proc. sprzedaży.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

ArcelorMittal Poland zapowiada, że będzie musiał przemyśleć skalę zaopatrzenia w węgiel z poszczególnych kierunków, by w przyszłości uniknąć ryzyka wstrzymania dostaw węgla, co stało się w przypadku JSW. Grupa JSW większość swojej sprzedaży kieruje do odbiorców międzynarodowych, istnieje więc niebezpieczeństwo, że będą oni chcieli zmniejszyć poziom dostaw z JSW.

W okresie pierwszych 9 miesięcy 2014 r. grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) większość (53 proc.) sprzedaży w ujęciu wartościowym ulokowała na rynkach zagranicznych. W kraju ulokowano 47 proc. sprzedaży grupy. W tym okresie przychody ze sprzedaży grupy JSW przekroczyły 4,7 mld zł (o 17,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2013).
Najwięcej zagranicznej sprzedaży grupy JSW trafiło na rynek niemiecki (14 proc.), następnie włoski (12 proc.), czeski (10 proc.) i austriacki (9 proc.). Sprzedaż na inne rynki miała mniejsze znaczenie: na Słowację trafiło 2 proc. sprzedaży, do Hiszpanii 1 proc. a 5 proc. łącznie do pozostałych krajów, w tym do Indii.

Największym odbiorcą produktów grupy JSW jest koncern ArcelorMittal, odbierający aż 26 proc. sprzedaży. Na drugim miejscu, z 12 proc. udziałem, jest włoska grupa stalowa Ilva, a na trzecim miejscu koncern Voestalpine z 9 proc. Kolejnymi odbiorcami produktów grupy są Moravia Steel (5 proc.), ThyssenKrupp i PGE (po 4 proc.), Koksownia Częstochowa Nowa, grupa EDF i Salzgitter (po 3 proc. oraz grupy US Steel i Deza (po 2 proc.). Pozostałe 27 proc. sprzedaży trafia do pozostałych, mniejszych odbiorców.

Gdyby odbiorcy produktów z grupy JSW, zwłaszcza węgla koksowego, mieli kłopoty z dostawami to dość łatwo byliby w stanie znaleźć alternatywne źródło dostaw węgla po niskiej cenie, ponieważ na rynku międzynarodowym jest nadpodaż węgla koksowego.

- Jesteśmy globalną firmą. W sprawie zaopatrzenia w węgiel potrafimy zrobić bardzo wiele w okresie średnio- i długoterminowym, ale w krótkim terminie mamy znacznie ograniczone możliwości, przykładowo import morski to okres półtora - dwóch miesięcy - mówił wnp.pl Czesław Sikorski, dyrektor ds. produkcji koksu i projektów specjalnych oraz członek zarządu ArcelorMittal Poland.

Czytaj więcej: Koksownia Zdzieszowice: JSW przestaje być wiarygodnym partnerem

W niedawnym raporcie Domu Maklerskiego banku PKO BP wskazano, że w 2015 r. rozpocznie się proces zamykania mocy produkcyjnych kopalni węgla koksowego na świecie, ponieważ 30-40 proc. kopalń produkujących węgiel przeznaczony do eksportu drogą morską, notuje obecnie straty. Łączne cięcia produkcji mogą sięgnąć 20 mln ton, ale z drugiej strony otworzą się nowe moce na poziomie 7 mln ton.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (26)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP