Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy dojdzie do połączenia KW, KHW i Węglokoksu?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-08-2014 05:59 |  aktualizacja: 28-08-2014 11:16
Czy dojdzie do połączenia KW, KHW i Węglokoksu?
Fot. Adampach (Creative Commons)

Nadal nie wiadomo, czy będzie realizowana koncepcja zgłoszona przez górnicze związki zawodowe, by połączyć Kompanię Węglową, Katowicki Holding Węglowy i Węglokoks.

W poniedziałek 1 września w Warszawie, w Ministerstwie Gospodarki, ma obradować międzyresortowy zespół ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego, kierowany przez wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza.
- Nic nie wskazuje na to, by doszło w trakcie tego spotkania do dyskusji na temat połączenia Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu - mówi portalowi wnp.pl jeden z liderów związkowych. - Program obrad przewiduje między innymi dyskusję o relacjach cenowych między górnictwem i energetyką. Na razie o naszym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem też się nie mówi. Z tego, co wiem, to były dyskusje nad sposobami finansowania takiego nowego tworu, który miałby powstać w wyniku tego połączenia. Sądzę, że strona rządowa będzie się jeszcze przez jakiś czas tym tematem zajmować - podsumowuje nasz rozmówca.

Z kolei w piątek 29 sierpnia w Katowicach ma się odbyć spotkanie dotyczące projektu strategii dla górnictwa do roku 2027.

Jeżeli do połączenia KW, KHW i Węglokoksu nie dojdzie, to będziemy mieli do czynienia z indywidualną restrukturyzacją spółek.

Jednakże zanosi się tu na spore zawirowania. Jak wiadomo związkowcy ostro skrytykowali założenia projektu Planu Naprawczego Kompanii Węglowej na lata 2014-2020 przedstawionego przez zarząd spółki.

Sprzeciwiają się oni koncepcji sprzedaży czterech kopalń KW: Jankowice, Piekary, Pokój i Rydułtowy-Anna do Węglokoksu.

Plan naprawczy przewiduje też między innymi odebranie deputatu węglowego emerytom górniczym, urynkowienie systemu wynagrodzeń, zawieszenie co najmniej na rok wypłaty 14-tej pensji wszystkim pracownikom. Plan naprawczy będzie nadal dyskutowany przez zarząd Kompanii Węglowej i związkowców.

Związkowcy - negując założenia programu naprawczego KW - zaproponowali właśnie połączenie Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu w jedną grupę kapitałową. Zdaniem związkowców dzięki temu połączeniu nie byłoby na rynku wyniszczającej konkurencji polsko-polskiej.

- Owo połączenie ma być sposobem na zapobieżenie rozdrobnieniu górnictwa i wyprzedawaniu poszczególnych kopalń - powiedział w niedawnym wywiadzie dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Dlatego, że jeżeli zrealizowane byłyby programy naprawcze dla każdej ze spółek węglowych z osobna, to Kompania Węglowa - po sprzedaży czterech i likwidacji dwóch kopalń - byłaby niewielkim organizmem, a Katowicki Holding Węglowy po realizacji własnego programu naprawczego zostałby z jedną, bądź z półtorej czynnych kopalni - podsumował Bogusław Ziętek.

KOMENTARZE (21)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP