Czesi mają ochotę na węgiel z dawnej kopalni Dębieńsko

Czesi mają ochotę na węgiel z dawnej kopalni Dębieńsko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka New World Resources (NWR), do której należy największy czeski koncern węglowy, OKD, chce eksploatować złoża węgla w rejonie zamkniętej osiem lat temu kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie).

Jak poinformowali przedstawiciele inwestora, wniosek o koncesję na eksploatację złóż węgla w tym rejonie złożyła w Ministerstwie Środowiska spółka zależna NWR, Karbonia PL, działająca od ponad 8 lat w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim, w pobliżu polsko-czeskiej granicy.

"Dębieńsko" to druga zamknięta w wyniku restrukturyzacji polskiego górnictwa kopalnia, po której złoża chce sięgnąć czeski inwestor. W październiku ub.roku NWR i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy ewentualnej eksploatacji złóż zamkniętej kopalni "Morcinek" w Kaczycach. Karbonia PL eksploatuje i wysyła do Czech metan ze złóż dawnego "Morcinka" oraz prąd z jego stacji energetycznej.

Wg NWR, wniosek o koncesję na eksploatację złóż w rewirze górniczym "Dębieńsko 1" wynika ze strategii rozwoju koncernu, zakładającej aktywne poszerzanie bazy rezerw i produkcji węgla w Polsce i Europie Centralnej, z myślą o długofalowej eksploatacji.

Czesi uznali, że dodatkowym atutem rejonu "Dębieńska", gdzie wielkość dostępnych złóż węgla jest szacowana na ponad 100 mln ton (także koksującego, osiągającego wysokie ceny i poszukiwanego na rynku), jest lokalizacja w pobliżu obecnych kopalni NWR w Czechach, co może dać efekty synergii, a w przyszłości stworzy szansę na integrację działalności.

Wniosek o koncesję został poprzedzony przygotowaniem planu zagospodarowania złoża oraz dyskusją z władzami górniczymi i lokalnymi. Koncepcja wydobycia węgla w tym rejonie, zgodna z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego, została zaakceptowana przez resort środowiska we wrześniu 2007 r., natomiast w tym roku Śląski Urząd Wojewódzki zaaprobował ocenę wpływu przedsięwzięcia na środowisko.

Doradcą górniczym NWR przy projekcie "Dębieńsko 1" jest JT Boyd - podmiot wyspecjalizowany w poszukiwaniu rozwiązań inżynieryjnych, które mogłyby do minimum skrócić czas przygotowań, konieczny do rozpoczęcia wydobycia w tym rejonie. Stworzenie niezbędnej infrastruktury może potrwać od 3 do 6 lat.

Kopalnia "Dębieńsko" przestała działać w 2000 r. Jej zamknięcie było częścią programu restrukturyzacji górnictwa, realizowanego przez rząd Jerzego Buzka. Dwa kopalniane szyby zasypano, trzeci pozostał i mógłby być wykorzystany przy ewentualnym powrocie do eksploatacji tych złóż. Możliwe jednak, że bardziej opłacalne będzie stworzenie nowej infrastruktury.

W 2006 r. rejonem "Dębieńska" interesowała się także indyjska firma Astral Corporation, specjalizująca się m.in. w przerobie koksu. Wstępnie mówiono o budowie obok kopalni niewielkiej koksowni, jednak ostatecznie plany nie zostały zrealizowane. O eksploatacji części złoża "Dębieńska" od strony czynnej kopalni "Szczygłowice" myśli także Kompania Węglowa.

New World Resources jest właścicielem OKD, największej firmy produkującej węgiel kamienny w Czechach. W 2006 r. spółka sprzedała 13,5 mln ton węgla, z czego 7,8 mln ton to węgiel koksowy dla przemysłu stalowego. Surowiec trafia do klientów w Czechach, Słowacji, Austrii, Polsce, na Węgrzech i w Niemczech.

Holenderska spółka NWR jest spółką zależną RPG Industries SE z siedzibą na Cyprze. 81% akcji tej spółki należy do RPG Partners i właścicieli tej firmy. RPG Partners to pośrednio własność Zdenka Bakali, urodzonego w Czechach finansisty i biznesmena, jednego z najbogatszych Czechów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!