Czesi będą fedrować na Morcinku

Czesi będą fedrować na Morcinku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Pradze podpisano polsko-czeską umowę o prowadzeniu robót geologicznych przy granicy. Otwiera to Czechom drogę do sięgnięcia po znajdujące się w Polsce pokłady węgla. Jedynym rejonem, do którego póki co ma zastosowanie ta umowa, jest dawna kopalnia Morcinek.

Kopalnię Morcinek w Kaczycach zamknięto w 2000 r., na dole pozostało ponad 250 mln ton najlepszej jakości węgla koksującego. Wznowieniem wydobycia węgla w nieczynnej kopalni są zainteresowani Czesi. Już w zeszłym roku porozumienie w sprawie wspólnej eksploatacji złóż należących do przygranicznego Morcinka podpisały Jastrzębska Spółka Węglowa oraz spółka New World Resources, do której należy czeski koncern węglowy OKD - czytamy w lokalnym dodatku do "Gazety Wyborczej".

Polsko-czeska umowa podpisana 19 sierpnia w Pradze otwiera Czechom drogę do znajdujących się po stronie polskiej pokładów węgla. Wejdzie w życie, gdy zostanie ratyfikowana w obu krajach. Wtedy spółki posiadające koncesję na tzw. geologiczne rozpoznanie złoża będą musiały przygotować i przedstawić do zatwierdzenia plan ruchu. Jego zatwierdzenie umożliwi rozpoczęcie robót. Taką koncesję od prawie 5 lat ma spółka Karbonia Pl należąca do New World Resources.

Aby rozpocząć prace i przekroczyć pod ziemią polsko-czeską granicę, potrzebna jej była podpisana we wtorek umowa międzypaństwowa. Czesi chcą wykonać 11 podziemnych wyrobisk rozpoznawczo-odwadniających sięgających w głąb Polski. W Zebrzydowicach, na terenie których leżą Kaczyce, oraz w sąsiednim Hażlachu zawrzało.

- Jesteśmy oburzeni! Rząd w ogóle nie brał pod uwagę naszego zdania. Nawet nie wiedzieliśmy, że taka umowa została podpisana - denerwuje się Karol Sitek, zastępca wójta Zebrzydowic.

- Dowiedzieliśmy się o decyzjach rządowych z mediów - dodaje wójt Hażlacha Karol Folwarczny.

Od kiedy Morcinek przestał działać, Hażlach i Zebrzydowice zupełnie zmieniły oblicze. Przeżywają boom budowlany. Plany zagospodarowania przestrzennego w ogóle nie przewidują wznowienia wydobycia węgla. Nowo budowane domy nie są zupełnie przygotowane na ewentualność szkód górniczych.

- Nikt nie wziął pod uwagę nastrojów społecznych, a ludzie tutaj naprawdę mają serdecznie dość górnictwa - tłumaczy Sitek.

Działalność, a potem likwidacja Morcinka przyniosła bowiem duże straty, a ludzie do dzisiaj nie wiedzą, do kogo zgłaszać się po odszkodowania. W zabytkowym kościele pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie widać kilkadziesiąt pęknięć w murach. Mieszkańcy są przekonani, że to efekt wydobywania węgla w Morcinku.

Ludzie mają też dość czeskiej kopalni CSM leżącej tuż za granicą. Opowiadają, że z powodu fedrowania blisko granicy dochodzi do tąpnięć. Wypadają szyby w oknach, pękają ściany, odpadają rynny - podaje "Gazeta Wyborcza".

Ostatnie słowo będzie należało do ministra środowiska. Zgodnie z umową po wykonaniu robót geologicznych i przygotowaniu dokumentacji inwestor może do niego wystąpić o koncesję na wydobycie węgla w tym rejonie. - Wydaje się, że teraz, kiedy znikły ostatnie bariery prawne, spełni się najczarniejszy scenariusz, i gdy strona czeska wystąpi o koncesję, to mimo naszego protestu Minister wyda zgodę - martwi się Sitek.

Zobacz także wcześniejszy materiał wnp.pl: 19 sierpnia podpisanie polsko-czeskiej umowy dot. węgla
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czesi będą fedrować na Morcinku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!