PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czerkawski: niech zarządy spółek węglowych ujawnią szczegóły planów antykryzysowych!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-05-2009 10:09
Czerkawski: niech zarządy spółek węglowych ujawnią szczegóły planów antykryzysowych!

Próbuje się na siłę realizować plany antykryzysowe, stawiając stronę społeczną przed faktami dokonanymi - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Czego mają dotyczyć obrady najbliższego Zespołu Trójstronnego do spraw bezpieczeństwa socjalnego górników, które zaplanowano na 11 maja?
- Szczególny nacisk zostanie położony na kwestię planów antykryzysowych spółek węglowych, o których tak naprawdę niewiele wiemy.

Mimo to próbuje się je na siłę realizować, stawiając stronę społeczną przed faktami dokonanymi. Nie przywykliśmy do takiego traktowania strony społecznej.

Szczególnie bulwersująca jest sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zarząd zamiast walczyć z kryzysem, toczy wojnę ze związkami zawodowymi.

Po piętnastu latach funkcjonowania JSW zarząd tej spółki przypomniał sobie, że jest pracodawcą. Tak, jakby do tej pory górników zatrudniały krasnoludki. Podtekst tej sytuacji oczywisty - chodzi o likwidację związków zawodowych w poszczególnych zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na co górnicze związki nigdy się nie zgodzą.

Pozostaje pytanie, czy jest to robione przy akceptacji Ministerstwa Gospodarki, czy też jest to radosna twórczość prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. W trakcie obrad Zespołu Trójstronnego do spraw bezpieczeństwa socjalnego górników będziemy oczekiwać precyzyjnej odpowiedzi w tej sprawie.

Inną kwestią jest ujednolicenie układu zbiorowego pracy w JSW. Można to zrobić na szczeblu Zakładowych Organizacji Koordynacyjnych. Jesteśmy otwarci na dyskusję w tej sprawie.

Z uwagi na obecną sytuację w sektorze węglowym oraz na wagę problemów, które mają zostać omówione, zaprosiłem na obrady górniczego zespołu Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki.

Czy obrady górniczego zespołu dotyczyć też będą założeń strategii dla górnictwa?

- Tak, interesuje nas to, czy i w jakim zakresie realizowana będzie strategia dla górnictwa na lata 2007-2015. Już wiadomo, że będą modyfikacje strategii. Koksownia Victoria z Wałbrzycha nie zostanie dołączona do grupy węglowo-koksowej JSW. Ciekawi jesteśmy, czy będą kolejne zmiany strategii i czego miałyby one dotyczyć.

Przypomnę tu, że zgodnie z zapisem zawartym w strategii dla górnictwa minister gospodarki powinien co dwa lata przedstawić Radzie Ministrów analizę stanu realizacji założeń strategii z ewentualnymi propozycjami jej aktualizacji. Oczekujemy na tę analizę, chcemy wiedzieć, kiedy zostanie ona przedstawiona.

Na pewno będziemy oczekiwali na informacje z resortu pracy dotyczące emerytur pomostowych i emerytur górniczych. Wniesiemy również własne propozycje działań antykryzysowych w górnictwie.

Istotnym punktem obrad będą również uchwały Zespołu Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Jest szereg czynników dotyczących bezpieczeństwa, które będziemy chcieli omówić w trakcie obrad.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP