Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czerkawski: górnictwo w kryzysie, potrzebne decyzje rządu!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-10-2008 10:01
Czerkawski: górnictwo w kryzysie, potrzebne decyzje rządu!

Niezbędne jest przełożenie frazesów o znaczeniu górnictwa na konkretne liczby - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Czy wiadomo już, kiedy odbędą się obrady Zespołu Trójstronnego do spraw bezpieczeństwa socjalnego górników?
- Zgodnie z planem, do obrad zespołu ma dojść pod koniec października. Natomiast dokładna data nie jest jeszcze znana. Obrady muszą dojść do skutku, bo jest mnóstwo ważnych spraw do omówienia.

W obradach górniczego zespołu trójstronnego najpewniej uczestniczył będzie wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, któremu wicepremier Waldemar Pawlak powierzył niedawno górnictwo oraz elektroenergetykę. Czego spodziewacie się po wiceministrze Bogdanie?

- Przede wszystkim chcemy podczas obrad górniczego zespołu trójstronnego usłyszeć jasną deklarację, kto faktycznie i w jakim zakresie będzie się zajmował górnictwem.

Ponadto chcemy wreszcie poznać plany rządu wobec górnictwa. Dobrze byłoby, żeby ten rząd jasno określił, czy będzie realizowana obowiązująca strategia dla górnictwa do 2015 roku, czy też nie.

Chcemy, by rząd określił, ile węgla mamy wydobywać w Polsce w kolejnych latach. Niezbędne jest przełożenie frazesów o znaczeniu górnictwa na konkretne liczby.

Będziemy też pytać, co ze środkami na realizację inwestycji początkowych w górnictwie.

Nie wiemy właściwie nic. Nie wiemy na przykład, co dalej z utworzeniem grupy węglowo-koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na tę chwilę nikt jasno nie określił, czy ta grupa powstanie i kto do niej ostatecznie dołączy.

Jakie inne sprawy zostaną jeszcze poruszone podczas obrad górniczego zespołu trójstronnego?

- Na pewno omawiana będzie kwestia ewentualnej prywatyzacji. Pojawiają się niepokojące głosy, że być może nastąpi powrót do koncepcji prywatyzacji spółek węglowych poprzez inwestorów strategicznych.

Nie ma tu możliwości jakiegokolwiek manewru. Daleko idącym kompromisem była już zgoda górniczych związków na upublicznienie Katowickiego Holdingu Węglowego.

Natomiast nigdy, ale to nigdy nie zgodzimy się na prywatyzację spółek węglowych poprzez inwestorów strategicznych!

Musimy jasno ustalić konkretny harmonogram spotkań z konkretną osobą. Jeżeli wiceminister Dariusz Bogdan będzie rzeczywiście odpowiadał za górnictwo, to musimy być w stałym kontakcie, bo sytuacja w górnictwie jest kryzysowa.

Jesteśmy otwarci na dialog, ale jeśli rząd nie będzie go chciał prowadzić, to jesteśmy również gotowi na to, by wyjść na ulice.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP