PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czerkawski: czekamy na rozporządzenia do ustawy górniczej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-03-2015 11:46
Czerkawski: czekamy na rozporządzenia do ustawy górniczej
fot. Andrzej Wawok

Sama ustawa jest martwa. Usłyszeliśmy, że rozporządzenia do niej mają być gotowe do końca marca - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Jak ocenia Pan spotkanie z ministrem skarbu, które odbyło się w środę 18 marca?
- W środę 18 marca odbyło się z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) spotkanie z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim.

W spotkaniu uczestniczyli również wiceministrowie skarbu: Rafał Baniak, Zdzisław Gawlik oraz Wojciech Kowalczyk, będący jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa.

Spotkanie miało na celu nawiązanie dialogu z Ministerstwem Skarbu. Byli na nim obecni przedstawiciele przedsiębiorstw, których właścicielem jest Skarb Państwa.

Mnie interesowały przede wszystkim sprawy dotyczące górnictwa. Pytałem między innymi o akty wykonawcze i rozporządzenia do ustawy górniczej.

I czego się Pan dowiedział?

- Usłyszałem, że sama ustawa jest martwa. I te rozporządzenia mają być gotowe do końca marca. Wówczas będzie można realizować zaplanowane działania.

Do końca kwietnia powinno nastąpić rozdzielenie kopalń Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek-Centrum i przekazanie ruchu Centrum oraz ruchu Makoszowy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

O czym jeszcze była mowa w trakcie spotkania?

- Między innymi o inwestycjach. Jeżeli chodzi o inwestycje w górnictwie, w tym doinwestowanie kopalni Murcki-Staszic, by dostać się do złóż ruchu Boże-Dary, to obecnie, w warunkach dekoniunktury, jest to niemożliwe.

Jednak kiedy zmieni się sytuacja rynkowa, to Skarb Państwa nie wyklucza możliwości inwestycji. Podczas spotkania była również mowa o tym, że trwają rozmowy na linii Ministerstwo Skarbu-komisarze unijni na temat pomocy publicznej dla działań restrukturyzacyjnych.

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, po trzech rundach rozmów, prezentuje urzędowy optymizm i wskazuje, że rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. W trakcie spotkania był również poruszany problem konsolidacji energetyki oraz efektywnego wydobywania węgla.

Ustalono, że w połowie kwietnia dojdzie do konferencji przedstawicieli rządu oraz górniczych związków zawodowych na temat realizacji porozumienia dotyczącego Kompanii Węglowej oraz innych firm górniczych.

Załogi niektórych kopalń Kompanii Węglowej zaczynają się niecierpliwić.

- Zgadza się. Należy zaznaczyć, że nie jest łatwo utrzymać spokój społeczny w górnictwie, gdy nie ma konkretnych działań. Wielu górników - zwłaszcza z kopalń, które mają być restrukturyzowane, w tym mogą zmienić właściciela - mocno niepokoi się o przyszłość. Obawy stale narastają.

Dialog jest konieczny. Natomiast potrzebne są przede wszystkim konkretne posunięcia w górnictwie, by pracownicy kopalń wiedzieli, na czym stoją.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP