Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czerkawski: 26 lutego podczas obrad górniczego zespołu chcemy poznać plany rządu wobec górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-02-2008 11:30
Czerkawski: 26 lutego podczas obrad górniczego zespołu chcemy poznać plany rządu wobec górnictwa

Dla wnp.pl mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, współprzewodniczący górniczego zespołu trójstronnego.

We wtorek 26 lutego o godzinie 12 w Centrum Dialogu w Warszawie rozpoczną się obrady Zespołu Trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników (o czym portal wnp.pl informował jako pierwszy 6 lutego br.). Czego będą dotyczyć jutrzejsze obrady?
- Będziemy omawiać aktualną sytuację ekonomiczną górnictwa węgla kamiennego. Niepokoi bowiem pogorszenie się wyników ekonomicznych wszystkich spółek węglowych.

Wprawdzie są one na plusie, ale podejrzewamy, że te niewielkie zyski uzyskano dzięki manewrom księgowym, a nie dzięki rzeczywistej poprawie na dole kopalń. Niestety, ale polskie kopalnie nie korzystają z koniunktury na światowym rynku węgla koksowego i energetycznego.

Zamierzamy wypytać rząd PO-PSL o jego zamierzenia wobec sektora węglowego. To dla nas najważniejszy i kluczowy punkt obrad.

Chcemy się dowiedzieć między innymi tego, co dalej z planami prywatyzacji spółek węglowych poprzez giełdę. Chcemy wiedzieć, kto i kiedy miałby być prywatyzowany.

Ponadto będziemy pytać o kwestię inwestycji początkowych w górnictwie.

Podczas obrad ma też zostać poruszona problematyka związana z eksportem węgla kamiennego poprzez polskie porty. Ten problem będzie poruszony na prośbę portowców, którzy mają kłopoty i obawiają się utraty miejsc pracy z powodu braku węgla do przeładunku.

Dziennik Rzeczpospolita z 25 lutego podał, że w trakcie obrad ma też być omówiona kwestia emerytur górniczych (zobacz tekst - red.).

- Nic mi o tym nie wiadomo. Trzeba pamiętać, że jutrzejszy Zespół Trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników odbędzie się po długiej przerwie. Poprzednie obrady miały miejsce za kadencji poprzedniego rządu.

Stąd, na pierwszym po tak długiej przerwie zespole, nie chcemy dyskutować wszystkich szczegółowych tematów, w tym między innymi istotnej kwestii emerytur górniczych.

W pierwszej kolejności zamierzamy się dowiedzieć, jakie plany wobec górnictwa ma rząd PO-PSL.

Oczekujemy wyczerpujących odpowiedzi na nasze zapytania o planowane kierunki działań w górnictwie.

Mamy, po tak długiej przerwie w obradach, mnóstwo nowych problemów do omówienia. Dlatego górniczy zespół trójstronny ma obradować nie rzadziej niż raz na kwartał.

Mieliśmy nadzieję na obecność wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Ale niestety wszystko wskazuje na to, że nie będzie on uczestniczył w obradach.

Natomiast liczymy, że wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski możliwie precyzyjnie nakreśli plany rządu wobec górnictwa oraz jednoznacznie się określi i przyzna, że to faktycznie on odpowiada w rządzie PO-PSL za górnictwo.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP