PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czego brakuje polskiemu górnictwu?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
10-07-2009 07:30
Czego brakuje polskiemu górnictwu?

Katalog tego, czego brakuje górnictwu, jest bardzo obszerny. Portal wnp.pl wskazuje tylko na niektóre z całego mnóstwa braków.

Oczywiście przede wszystkim górnictwu brakuje pieniędzy. Do 2015 roku sektor węglowy powinien przeznaczyć na inwestycje ok. 20 mld zł. Na razie, w kryzysie, spółki węglowe ograniczają, bądź przesuwają w czasie zaplanowane inwestycje.
W przypadku największej górniczej spółki, czyli Kompanii Węglowej, pierwotnie planowano, że w 2009 roku nakłady inwestycyjne mają wynieść 1 mld 170 mln zł. Jednak w związku z kryzysem w gospodarce Kompania przeznaczy na inwestycje w tym roku ok. 900 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy na bieżąco realizuje plan inwestycyjny, choć pewne przesunięcia mogą mieć miejsce.

Pierwotnie planowano, że na inwestycje w 2009 roku KHW przeznaczy ok. 1 mld zł. Natomiast być może plan inwestycyjny w 2009 roku będzie zrealizowany na poziomie niższym o około 300 mln zł. Zależeć to będzie od tego, jak w kolejnych miesiącach kształtować się będzie sytuacja na rynku węgla.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej się nie poddają i mimo trudnej sytuacji chcą utrzymać inwestycje strategiczne. W JSW planowano nakłady inwestycyjne w 2009 roku w wysokości ok. 750 mln zł. Jednak w związku z kryzysem spółka najpewniej zainwestuje ok. 548 mln zł.

Najważniejsze w JSW jest utrzymanie inwestycji o charakterze strategicznym, w tym budowy szybu 1 Bzie, które to przedsięwzięcie będzie realizować PBSz z Grupy ZZM-Kopex.

Brak pieniędzy na niezbędne inwestycje to jedno. Innym problemem jest brak życzliwości oraz brak zrozumienia rządzących dla potrzeb górnictwa.
A to właśnie w oparciu o posiadane zasoby węgla możemy budować bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Ten brak życzliwości i zrozumienia przejawia się choćby po braku wyasygnowania środków na inwestycje początkowe w górnictwie, czy też niepodjęciu działań mających na celu przedłużenie okresu, w którym Unia Europejska dopuszcza pomoc dla górnictwa.

Cóż z tego, że wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska chcą rozwiązań, które przełożyłyby się na wsparcie i rozwój naszego sektora węglowego, skoro pozostają oni osamotnieni.

W tym rządzie gospodarcze priorytety ustalane są poza Waldemarem Pawlakiem. Wicepremier Pawlak wielokrotnie mówił o znaczeniu węgla i potrzebie wyasygnowania środków na inwestycje początkowe. I co? I nic - minister finansów nie zwracał uwagi na postulaty wicepremiera Pawlaka.

Brak też wreszcie profesjonalnych działań z zakresu Public Relations, które mogłyby choć trochę wpłynąć na zmianę stereotypowego, niesprawiedliwego postrzegania górnictwa.

Tych braków jest o wiele więcej i można by je jeszcze długo wyliczać.
Jednak najważniejsze, by wreszcie zaczęto coś w górnictwie robić, bo wydobycie się kurczy, a koszty rosną.

Byłoby dobrze, gdyby wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zdołał się przebić ze swymi postulatami dotyczącymi wsparcia górnictwa.

Inaczej może się niebawem okazać, że jest już za późno.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP