Czas na wnioski na ekwiwalent węglowy

Czas na wnioski na ekwiwalent węglowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Emeryci, byli pracownicy przedsiębiorstw górniczych, którzy kilka lat temu utracili prawo do bezpłatnego węgla, mogą już składać w ZUS-ie wnioski o wypłatę ekwiwalentu za 2002 rok. Mają czas do 29 grudnia tego roku.

Od kilku dni obowiązuje ustawa z 6 lipca 2007 r. o przysługującym im ekwiwalencie pieniężnym także za minione lata i gwarantuje go do 2015 roku. Jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed prawie dwóch lat - poinformował "Dziennik Zachodni".

Ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych pierwotnie umożliwiała wypłatę ekwiwalentu pieniężnego z budżetu osobie, która otrzymywała węgiel na podstawie Układu Zbiorowego Pracy. Dotyczyło to wszystkich emerytów i rencistów górniczych, także przechodzących na emeryturę lub rentę z przedsiębiorstw robót górniczych.

Nowelizacja cytowanej ustawy z 21 grudnia 2001 r. ograniczyła krąg osób uprawnionych do otrzymania ekwiwalentu za deputat węglowy wyłącznie do emerytów i rencistów ze zlikwidowanych kopalń. Regulacja została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z 12 grudnia 2005 r. uznał art. 55 tej ustawy za niezgodny z Konstytucją RP. Nałożył też na ustawodawcę obowiązek naprawienia błędu - wyjaśnia "DZ".

Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis obowiązywał od 1 stycznia 2002 r. do 30 grudnia 2002 r. Obecnie uregulowania gwarantują nie tylko wypłatę pieniędzy wstecz, ale też do 2015 roku.

Wstępnie szacuje się, że obejmą około 50 tysięcy rodzin w województwie śląskim. Ponieważ dotyczą też pracowników górniczych z okręgu wałbrzyskiego, oznacza to ogromne wydatki z budżetu państwa - rzędu 40 mln zł tylko za 2002 rok - czytamy w "Dzienniku Zachodnim".

Emeryci i renciści z przedsiębiorstw robót górniczych i Przedsiębiorstwa Budowy Szybów w Bytomiu stracili ekwiwalent za 3 tony węgla rocznie. Według Macieja Wrońskiego, rzecznika ZUS w Zabrzu, dziś ekwiwalent za taką ilość węgla wynosi prawie tysiąc złotych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas na wnioski na ekwiwalent węglowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!