Czarna wizja dla polskiego czarnego złota

Czarna wizja dla polskiego czarnego złota
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Część kopalń powinna być zamknięta, a odchodzący z branży górnicy powinni mieć odpowiednie osłony socjalne.

Zdaniem Pawła Pelca, wiceprezesa Agencji Ratingu Społecznego gościa Polskiego Radia 24, aby zreformować nasze górnictwo musimy najpierw wiedzieć z czego Polska w następnych dziesięcioleciach będzie produkowała energię.

Odpowiedź co zrobić z górnictwem zależy od planów wobec energetyki

̶  Powinniśmy wiedzieć na jakich technologiach będzie opierała się produkcja energii, w jakim stopniu będziemy opierać się na technologii atomowej, jak docelowo zamierzamy się odnieść do odnawialnych źródeł. Jeśli nie będziemy tego wiedzieć, to nadal będziemy patrzeć w krótkiej perspektywie, bez odpowiedzi, co dalej z górnictwem – mówi Paweł Pelc.



Górnictwo powinno być sprywatyzowane, i to nie przez giełdę

Witold Gadomski, publicysta Gazety Wyborczej uważa, że doskonała koniunktura na rynku pracy oraz rosnące ceny węgla pozwalają na w miarę bezbolesne  reformowanie górnictwa, które jego zdaniem powinno być sprywatyzowane.

-  I to nie prywatyzacja poprzez giełdę, tak jak JSW, której akcje cały czas tracą na wartości, ale znalezienie inwestora strategicznego, który oceni, które kopalnie mu się opłacają, a które nie – mówi publicysta.



Dobra koniunktura na rynku pracy sprzyja reformie górnictwa

Jak zaznacza, problem społeczny w przypadku górnictwa nie jest obecnie tak duży, liczba górników wynosi ok. 80 tysięcy, a jednocześnie mamy koniunkturę na rynku pracy.

̶  To dobry moment aby coś z górnictwem zrobić, ale nie spodziewam się, aby ten rząd zdecydował się na tak radykalne rozwiązanie jak prywatyzacja – mówi Gadomski.

Górnictwo w tym stanie nie przetrwa, pogrąży banki

Kamil Maliszewski, analityk w Domu Maklerskim mBanku twierdzi, że w obecnej postaci polski sektor górniczy nie ma szans na przetrwanie.

̶ Polskiego węgla nie da się sprzedawać za granicą, a banki w Polsce nie będą chciały, a nawet nie będą w stanie finansować naszego górnictwa - mówi.

Jedynym jego zdaniem  rozwiązaniem jest zamknięcie nierentownych kopalń i stworzenie osłon socjalnych dla odchodzących z branży górników.

Polski węgiel nie ma szans na sprzedaż za granicą

̶  Opowieści, że da się sprzedać polski węgiel na świecie trzeba w bajki włożyć – mówi ekonomista.

Jak tłumaczy, gdzie indziej węgiel wydobywa się taniej, jest lepszej jakości, stąd nasz nie będzie konkurencyjny.

Polska stawia tylko na energetykę z węgla kamiennego

Jak jednocześnie zauważa, z planu dla energetyki na najbliższe 4 lata widać, że nie ma w nim miejsca na energetykę odnawialną, dla energii atomowej, stawiamy tylko na konwencjonalną energetykę z węgla kamiennego.

Węgiel to droga energetyka

̶  A to oznacza, że w perspektywie 30-40 lat skazujemy się na bardzo drogą energetykę i możemy skończyć jako skansen – mówi ekonomista.   

Jak dodaje, już obecnie wiele globalnych podmiotów finansowych wycofuje się z takich inwestycji, wiele polskich dużych banków też się ich nie podejmie.

Polskie banki nie sfinansują inwestycji w energetykę opartą na węglu

̶  Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że polskie banki nie będą miały zdolności do skredytowania inwestycji w energetyce i górnictwie, które czekają nas w kolejnych latach – mówi Maliszewski.

Lepiej uruchomić programy socjalne

̶  Dlatego trzeba zainwestować w programy socjalne i zamknąć te części kopalń czy całe kopalnie, które są trwale nierentowne i takie pozostaną. To pozwoliłoby dostosować poziom wydobycia do przyszłych potrzeb energetyki, mówi ekonomista.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czarna wizja dla polskiego czarnego złota

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!