Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Coraz większa presja na cięcie kosztów w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
10-12-2012 13:50
Coraz większa presja na cięcie kosztów w górnictwie
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Bez pilnego poszukiwania oszczędności i efektów synergii trudno będzie polskiemu górnictwu głębinowemu stawić czoła producentom węgla zza granicy.

Spadają ceny węgla, a euforia sprzed kilku lat jest już obecnie niewidoczna - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Na zwałach przy kopalniach oraz elektrowniach zalega około 15 mln ton węgla. A mimo to import węgla do Polski jest realizowany - podkreśla Janusz Steinhoff.
Koszty wydobycia w polskich kopalniach rosną, a jednocześnie polepszają się warunki dla realizacji sprzedaży węgla z zagranicy na polski rynek.
- Kopalnie schodzą w Polsce z wydobyciem coraz to głębiej, a to przekłada się na konieczność ponoszenia coraz wyższych kosztów - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Leszek Lerch, partner Ernst & Young Audit sp. z o.o. - Obecnie w strukturze kosztów w górnictwie 60-70 proc. stanowią koszty stałe, w tym wynagrodzenia. Trzeba więc zwiększać efektywność i poprawiać organizację pracy górników.

Zdaniem Leszka Lercha wart kontynuowania jest proces prywatyzacji spółek węglowych poprzez giełdę.

Spółki węglowe pozostają podmiotami strategicznymi dla państwa i raczej w krótkim okresie czasu nie należy pozbywać się kontroli nad nimi.
Równolegle rysują się również inne możliwości pozyskania finansowania, jak choćby program emisji obligacji przeprowadzony przez Katowicki Holding Węglowy.

Inne firmy z branży górniczej również rozważają możliwość emisji obligacji, w tym Kompania Węglowa, czy Jastrzębska Spółka Węglowa.

- Odbiór węgla z naszych kopalń będzie uzależniony od tego, czy będziemy konkurencyjni i od tego, jakie ceny zaproponujemy - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym w Europie oraz przede wszystkim w Chinach, które już nie rozwijają się tak szybko jak wcześniej i nie wsysają już tak wielkich ilości surowców. To oczywiście wpływa na nasze położenie.

Należy pamiętać, że dostęp do polskiego rynku będzie się zwiększał dużo szybciej niż obniżanie kosztów wydobycia polskiego węgla. Ceny surowca na rodzimym rynku są konsekwencją cen światowych.

A te są pochodną koniunktury na węgiel, która decyduje się przede wszystkim w Chinach. Nigdy przedtem nie mieliśmy tak blisko aż tak olbrzymiej konkurencji.

Zdolność produkcyjna kopalń rosyjskich niedługo osiągnie ponad 350 mln ton na rok.

Rosjanie nastawiają się głównie na sprzedaż do Chin. Jednak jeżeli rynek chiński na skutek spowolnienia, którego pierwsze symptomy są aż nadto widoczne, nie będzie w stanie wchłonąć węgla z Rosji, to wówczas ten węgiel może być kierowany na inne rynki, w tym na rynek polski.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP