Coraz więcej wypadków w górnictwie

Coraz więcej wypadków w górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 3,5 tys. wypadków zanotowano w ubiegłym roku w polskim górnictwie. To o ponad pięć proc. więcej niż w roku 2008. W minionym roku w wyniku wypadków przy pracy życie straciło 38 pracowników branży. 50 wypadków zakwalifikowano jako ciężkie.

Pod względem wypadkowości 2009 rok był gorszy od poprzedniego, liczba wypadków wzrosła we wszystkich najważniejszych kategoriach - wynika z danych przedstawionych w środę przez Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach (WUG).

Jak podała rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, ta niedobra tendencja jest przede wszystkim efektem wypadków w górnictwie węgla kamiennego. Wskaźnik wypadkowości na 1 mln ton wydobytego węgla wzrósł w 2009 r. do 0,45. Rok wcześniej wyniósł 0,24.

Nieco mniej wypadków niż w 2008 r. zanotowano w górnictwie miedziowym. W górnictwie rud cynku i ołowiu wypadkowość zmniejszyła się niemal dwukrotnie (w 2009 - 10, w 2008 - 21).

W ubiegłym roku w wyniku wypadków w górnictwie życie straciło 38 osób, z czego 36 w górnictwie węgla kamiennego (w 2008 r. - 25). 20 spośród ofiar zginęło na skutek wrześniowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie doszło do zapalenia i wybuchu metanu. W całym górnictwie w ubiegłym roku zanotowano łącznie 3511 wypadków, z czego 50 ciężkich.

W 2008 r. ofiar śmiertelnych w górnictwie było 31, czyli o siedem mniej niż w kolejnym roku. Mniej było także wypadków ogółem (3338) i ciężkich (20).

Ogólna liczba wypadków w kopalniach węgla rośnie systematycznie od 2005 r., kiedy zanotowano ich 2117, podczas gdy w ubiegłym roku - już 2792.

W minionych 10 latach pod względem liczby ofiar śmiertelnych w górnictwie węgla gorszy od minionego był tylko rok 2006, kiedy w kopalniach zginęło aż 45 górników. 23 spośród nich to ofiary wybuchu metanu i pyłu węglowego w kopalni "Halemba". W kolejnym, 2007 r. w kopalniach węgla zginęło 16 osób.

Jak podają przedstawiciele WUG, do głównych przyczyn najpoważniejszych wypadków należą zagrożenia naturalne, jak zapalenia, wybuchy metanu i tąpnięcia, a także m.in. praca niezgodna z dokumentacją, zły stan techniczny urządzeń i przebywanie w niebezpiecznych miejscach - w pobliżu maszyn i opadających skał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej wypadków w górnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!