PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Conbelts Bytom - rozpęd pod nowym zarządem

Autor: wnp.pl (tgan)
20-11-2008 11:40

Conbelts Bytom S.A. to kontynuator tradycji Zakładów Gumowych Bytom, które od 60 lat były uznanym producentem taśm przenośnikowych. Pod nową nazwą firma występuje od kwietnia 2008 r. Zmiana związana była z procesem restrukturyzacyjnym firmy.

W ramach umowy o zarządzaniu spółka jest prowadzona przez fundusz Silesia Capital Fund. Właścicielami firmy są obecnie: SCF S.A., Zakłady Metalowe Polmetal z siedzibą w Zawierciu oraz firma Slogton Holding. Conbelts kontynuuje tradycje ZGB, wytwarza te same gamy produktów, znanych z wysokiej jakości. Wobec tego czym się różni od ZGB? - pytamy Andrzeja Kociubińskiego, prezesa zarządu Conbelts Bytom S.A.
- Jest bardzo nowoczesnym podmiotem gospodarczym, nastawionym na rozwój. Jeszcze niedawno spółka była na skraju bankructwa, a po tych zmianach restrukturyzacyjnych przekroczyła 100 mln zł przychodu. Jak Conbelts radzi sobie w dobie dekoniunktury? Moim zdaniem, na kryzys trzeba spojrzeć dwojako. - mówi Kociubiński - Z jednej strony niesie z sobą poważne zagrożenia dla produkcji i sprzedaży - i z tym musimy sobie poradzić. Z drugiej strony, jest pretekstem do zapoczątkowania poważnych działań mających na celu usprawnienie przedsiębiorstwa, jego uporządkowanie – i to musimy zrobić. Wówczas uzyskamy komfortową sytuację przed kolejnymi wzrostami, które po kryzysie muszą nastąpić. - twierdzi prezes Kociubiński.

W Bytomiu porządkowanie firmy polega przede wszystkim na zmniejszeniu kosztów energii. Oszczędności przyniosło na przykład opomiarowanie całej firmy, a szczególnie miejsc, w których zużycie energii jest bardzo duże. Innym przykładem jest uniezależnienie się w dostawach pary wodnej od bytomskiego PEC-u. Tu nie chodziło o ceny, ale bardziej o sposób przesyłu pary wielokilometrowym parociągiem – straty były ogromne a przez to wysokie koszty. Zdecydowano się zainwestować w budowę własnej nowoczesnej ciepłowni.

Rynek taśm dla górnictwa jest od lat podzielony. Czy w czasie kryzysu nie zostanie rozregulowany, głównie przez niezdrową konkurencję?

- Poważne zagrożenie dla całej naszej branży stanowi ostatnio konkurencja wyrobów z Chin. To poważny problem, bo taśmy i inne wyroby chińskie trafiają na rynek pod szyldem jednej z europejskich firm. Ważne abyśmy z innymi producentami w Unii Europejskiej wytworzyli mechanizmy obronne, które zablokowałyby ekspansje tych wyrobów o zaniżonych cenach i, niestety, niższej jakości. - mówi Kociubiński.

Silesia Capital Fund SA, jako regionalny fundusz typu venture capital, specjalizuje się w inwestycjach restrukturyzacyjnych, głównie w obszarze średnich przedsiębiorstw produkcyjnych. W czym tkwią zalety zarządzania firmą, jak w przypadku Conbeltsu Bytom, przez fundusz typu venture capital?

- Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą menedżerską, posiadamy doświadczenie w zarządzaniu firmami w okresach dla nich przełomowych. Fundusze typu venture-capital specjalizują się stosowaniu nietypowych instrumentów finansowych, takich jak faktoring, a także mają doskonałe rozeznanie na rynku kredytowym i obrotu wierzytelnościami. Są wręcz wyczulone na ekonomizację kosztów administracyjnych i wzrost samofinansowania w firmie. - wyjaśnia Bogdan Fiszer, przewodniczący Rady Nadzorczej Conbelts Bytom SA.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP