Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co zrobił pełnomocnik rządu ds. górnictwa?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
30-06-2015 17:29
Co zrobił pełnomocnik rządu ds. górnictwa?

Wojciech Kowalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa został pełnomocnikiem do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w listopadzie 2014 r.

Fot. PTWP

Rada Ministrów 30 czerwca br. przyjęła sprawozdanie z działalności pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego za okres od 18 listopada 2014 r. do 8 maja 2015 r.

Z przyjętego przez rząd sprawozdania wynika, że jednym z głównych zadań pełnomocnika było przygotowanie koncepcji restrukturyzacji sektora, w tym przygotowanie "Planu naprawczego Kompanii Węglowej SA".
Po analizie sytuacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego, główne działania naprawcze skierowano do Kompanii Węglowej, która znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji. Przygotowano dokument „Plan naprawczy Kompanii Węglowej”. Opracowanie i pilne wdrożenie planu było jedyną szansą uniknięcia ryzyka upadłości KW, a w efekcie ogromnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych oraz negatywnego wpływu na stan bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Przypomnijmy, „Plan naprawczy Kompanii Węglowej SA” został przyjęty przez rząd 7 stycznia 2015 r. Zawiera on rekomendację istotnych zmian w spółce. Propozycje przekształceń ukierunkowano na zwiększenie efektywności działania, obniżenie kosztów, utworzenie przejrzystej struktury organizacyjnej, z uwzględnieniem potrzeb sektora, związanych z projektami inwestycyjnymi. Celem tych działań jest prowadzenie przez spółkę rentownej działalności gospodarczej w perspektywie długofalowej. Ich realizacja wpłynie na utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego państwa i zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego.

Kolejnym zdaniem pełnomocnika wskazanym w sprawozdaniu z działalności było przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw.

Działaniem koniecznym do realizacji planu naprawczego Kompanii Węglowej była nowelizacja ustawy z 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Ustawa wprowadziła mechanizmy wspierające przeprowadzenie działań naprawczych w kopalniach przekazywanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Chodzi m.in. o zasady nabywania kopalni przez SRK SA oraz określenie instrumentów osłonowych dla pracowników restrukturyzowanych kopalni (urlop górniczy, urlop dla pracowników zakładów mechanicznej przeróbki węgla, jednorazowa odprawa pieniężna) i warunki ich przyznawania. Ustawa weszła w życie 4 lutego 2015 r.

Wśród osiągnięć pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa było również przeprowadzenie rozmów ze stroną związkową i podpisanie porozumienia
17 stycznia 2015 r. zawarto porozumienie między stroną rządową, Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej SA oraz zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Kompanii Węglowej i Węglokoks.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP