PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co tak naprawdę zmieni się w prawie geologicznym i górniczym

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
13-03-2009 04:56

Zdaniem Ministra Środowiska pojawiają się nieprawdziwe informacje na temat projektu ustawy Prawo geologiczne i górnicze, z których wynika, że jakoby rozwiązania w nim zawarte pozbawiały gminy i społeczność lokalną wpływu na udzielanie koncesji na działalność regulowaną tą ustawą oraz odbierały Skarbowi Państwa prawo własności złóż kopalin.

Pojawiają się także informacje, że projektowana ustawa zamierza wprowadzić nowe rozwiązania umożliwiające przenoszenie koncesji na rzecz podmiotów, w tym obcokrajowców.
- Przedstawione zarzuty są nieuzasadnione i wynikają, jak się wydaje, z nieznajomości aktualnego stanu prawnego, a także z niezrozumienia istoty projektowanych rozwiązań – czytamy w komunikacie resortu środowiska.

MŚ wyjaśnia, że projektowana ustawa nie odbiera gminom dotychczasowych kompetencji w zakresie współdziałania z organami koncesyjnymi przy udzielaniu koncesji.

Zgodnie z art. 23 ust. 2 projektu ustawy udzielenie koncesji na:
1) poszukiwanie lub rozpoznawanie złoża kopaliny - wymaga opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności,
2) wydobywanie kopalin ze złóż, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji albo podziemne składowanie odpadów - wymaga uzgodnienia z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), właściwym ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności.

Ministerstwo podkreśla, że tak jak dotychczas, wniosek o udzielenie koncesji na eksploatację kopaliny będzie poprzedzony przeprowadzeniem wnikliwej procedury oceny wpływu planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Takie postępowanie prowadzone jest przez właściwego wójta z szerokim udziałem opinii społecznej na podstawie przepisów ustawy innej niż Prawo geologiczne i górnicze, tj. ustawy z dnia 3 października 2008 r. udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt ustawy nie wyłącza stosowania rozwiązań tego prawa, a tym samym nie ogranicza roli decyzji środowiskowej ani też nie ogranicza udziału społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji koncesyjnych.

Resort środowiska zapewnia, że projektowana ustawa nie uszczupla własności Skarbu Państwa w zakresie przysługującym mu do złóż kopalin ani nie przekazuje tej własności na rzecz przedsiębiorców.

- Nadal właścicielem złóż kopalin strategicznych, istotnych dla rozwoju gospodarczego kraju, będzie Skarb Państwa, a właścicielem pozostałych - właściciel nieruchomości gruntowej. W porównaniu z obowiązującym stanem prawnym projekt nawet rozszerza prawo Skarbu Państwa do niektórych złóż kopalin. Głównym celem zmiany prawnego modelu własności złóż kopalin jest odejście od skomplikowanego stanu prawnego, wymagającego wielu interpretacji na rzecz przejrzystego uregulowania, nie budzącego wątpliwości – napisano w komunikacie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP