Co się stanie z KWK Makoszowy? Górnicy boją się o pracę

Co się stanie z KWK Makoszowy? Górnicy boją się o pracę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grozili pikietą, skończyło się na razie na masówkach. Górnicy kopalni Sośnica-Makoszowy, a dokładnie zabrzańskiej części zakładu, który ma zostać oddzielony od kopalni w Gliwicach są zaniepokojeni planami restrukturyzacji. Kopalnia w Makoszowach ma zostać odłączona już w kwietniu, a następnie z Kompanii Węglowej przeniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Pokładów do fedrowania jest tu jeszcze na kilkadziesiąt lat. Mimo to, najbliższa przyszłość kopalni Makoszowy i pracujących tu górników jest niepewna. -Nastroje są niepewne po prostu, takie... bo nie wiadomo co to będzie. Co to jest SRK? Nikt nic nie wie - mówi Zenon Baroszewski, górnik KWK Sośnica-Makoszowy. Wiadomo tylko, że połączony przed laty zakład Sośnica-Makoszowy ma ponownie zostać podzielony. Ruch gliwicki ma trafić do powstającej właśnie Nowej Kompanii Węglowej, a ten zabrzański przejmie Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Górnicy do tej pory nie wiedzieli jaki los czeka załogę obydwu zakładów, a chodzi w sumie o ponad 5 tysięcy osób. -Do dzisiaj nie wiedzieliśmy, jak będzie wyglądał scenariusz, chodzi głównie o to ile ma zostać ludzi, jakie ma być wydobycie i to zostało nam przedstawione dlatego zawiesiliśmy pikietę - nie odstąpili ale zawiesili - mówi Robert Wójcik, WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica-Makoszowy.



Według zapewnień, które usłyszeli związkowcy od zarządu Kompanii Węglowej, w wyodrębnionym zabrzańskim zakładzie ma pracować około 1400 osób. To nie oznacza jednak, że wszyscy tu utrzymają posady. Najbardziej zaniepokojeni są, stanowiący prawie połowę załogi, pracownicy administracji. -Dla dołu, dla pracowników przeróbki są zapewnione urlopy górnicze, jest zapewniona alokacja pomiędzy zakładami górniczymi. Natomiast dla pracowników administracji nie ma przygotowanych w zasadzie żadnych możliwości przejść na inne kopalnie - wylicza Jolanta Kalman, ZZ Kadra w KWK Sośnica-Makoszowy. Liczyć mogą jedynie na jednorazowe odprawy wysokości 60 tysięcy złotych. Zarówno górnicy jak i pracownicy powierzchni o tym, na jakich stanowiskach i zasadach będą pracować dowiedzą się w ciągu najbliższego miesiąca. -Chcemy ten proces jak najszybciej zakończyć, aby schemat organizacyjny był gotowy i w najbliższym czasie będziemy gotowi do przekazania Ruchu Makoszowy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - wyjaśnia Tomasz Głogowski, Kompania Węglowa S.A.

W rozmowach pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem największej w kraju górniczej spółki zaangażowały się władze Zabrza. -Mamy zapewnienia, że wszelkie plany będą konsultowane z samorządem, bo później ewentualne następstwa jakiejkolwiek zmian, na przykład zwolnień to są takie obciążenia, które przyjmuje miasto - mówi Sławomir Gruszka, UM Zabrze. Do tej pory każdy niekonsultowany wcześniej ruch wywoływał tu społeczną burzę. Dwa miesiące temu ostry protest był konsekwencją informacji rządu o planach likwidacji tej kopalni. Wtedy górnicy z Makoszów podczas strajku pokazali na co ich stać. Teraz do planowanych zmian nastawieni są pokojowo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!