Co posłowie robią pod ziemią

Co posłowie robią pod ziemią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolacja, hotel, rejs po jeziorze, rajd quadami, zjazd do kopalni – takie atrakcje oferują posłom spółki górnicze i energetyczne pod pretekstem zapoznawania ich z problemami branży.

Najbliższe posiedzenie zespołu parlamentarnego ds. energetyki będzie wyjazdowe - informuje "Rzeczpospolita". W piątek do Katowic przyjedzie 42 spośród 66 członków zespołu.– Ale przygoda. Będzie zjazd do kopalni – zaciera ręce jeden z posłów PiS.

Organizatorem wyjazdu jest Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach, która na miejscu chce zapoznać parlamentarzystów z problemami branży. Skupia kopalnie, spółki węglowe, prywatne firmy produkujące sprzęt górniczy. To one współfinansują wizytę.

Parlamentarzyści w hotelu Qubus wysłuchają wykładu o sytuacji ekonomicznej spółek węglowych, „wystarczalności zasobów węgla” i obciążeniach górnictwa. Imprezę zakończy kolacja, którą ma, według Piotra Dziewita, rzecznika izby, sponsorować Kompania Węglowa.

Krzysztof Gadowski, poseł PO i współorganizator wyjazdu: – Energetyka i górnictwo to gorące tematy. Cieszę się, że posłowie, kosztem wolnego czasu, chcą zgłębić problem. Łatwiej coś zrozumieć, gdy się dotknie, zobaczy na własne oczy i wysłucha specjalistów.

W sobotę na zaproszenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej posłowie pojadą do kopalni Pniówek. JSW wysyła po gości auta i organizuje dla zainteresowanych zjazd do kopalni.

Katarzyna Bajer, rzeczniczka spółki, mówi szczerze: – Przedstawimy posłom nasze bolączki.

Parlamentarzyści usłyszą o problemach z uzyskaniem koncesji na eksploatację węgla, że podatki dla gmin za tzw. korytarze podziemne mogą rozłożyć spółki węglowe. Dowiedzą się, ile kosztuje odzyskiwanie metanu i przerabianie go na energię.

Poselska praca w terenie to nic nadzwyczajnego. W maju 20 członków zespołu ds. energetyki odwiedziło Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin, który ma problemy z protestami w związku z odkrywką Tomisławice. – Oglądaliśmy te elektrownie, potem był rejs stateczkiem po jeziorze „Dziwożoną” i rajd quadami. Super było. Ciekawy wyjazd, dobrze jest coś, o czym się mówi, widzieć na własne oczy – tłumaczy Zbigniew Kozak (PiS), wiceprzewodniczący zespołu.

Ryszard Słowiński z biura prasowego Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin: – To było bardziej towarzyskie spotkanie niż cokolwiek poważnego.Wizytę posłów odnotował „Przegląd Koniński”: „Poseł Tomasz Nowak, główny organizator spotkania, jest zadowolony. – Tylu posłów na wyjazdowym posiedzeniu komisji to rekord świata! – mówi. – Najważniejsze, że pokazaliśmy im, iż węgiel brunatny to nie zagrożenie, a szansa!”. Nowak zdradził też dziennikarzom „PK”: „Po raz pierwszy przeżyłem rejs „Dziwożoną”, podczas którego główną atrakcją była rozmowa, a nie tańce i hulanki”.

Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz regulamin Sejmu dają posłom i senatorom możliwość tworzenia zespołów poselskich lub parlamentarnych zorganizowanych na zasadach innych niż polityczne. Nikt nie kontroluje wyjazdów ani nie sprawdza ich pod kątem nielegalnego lobbingu. Kancelaria Sejmu nie finansuje zespołów poselskich.

Piotr Małecki, prezes Viewpoint Group, jedynej oficjalnej firmy lobbingowej w Sejmie, przyznaje, że przy takich wyjazdach granicą powinien być poziom merytoryczny spotkania. – Plus niewykraczający poza granice etyki skromny poczęstunek – podkreśla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co posłowie robią pod ziemią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!